Powstanie szkółka wędkarska

Maksym Pięta

Powstanie szkółka wędkarska

Foto: Maksym Pięta
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Zadaszona, drewniana altana stanęła właśnie tuż obok stawu przy ulicy Fabrycznej w Sławkowie. To pierwszy element realizacji pomysłu, na jaki wpadli wędkarze koła PZW nr 119 z Bolesławia. Wkrótce pojawią się tu edukacyjne plansze, a od wiosny, po utwardzeniu podłoża i wyposażeniu altany, ruszy w tym miejscu ekologiczna szkółka wędkarska dla dzieci i młodzieży.

Realizacja pomysłu stała się możliwa dzięki wsparciu finansowemu urzędu miasta w Sławkowie, który w ramach złożonej przez wędkarzy oferty na realizację zadania publicznego przekazał na ten cel 4 tys. zł.

Jak przekonują władze koła, szkółka ma stać się interesującą alternatywą dla spędzania przez najmłodszych czasu w domu, przed komputerem. – Od wiosny do jesieni chcemy organizować w tym miejscu zajęcia, podczas których młodzież będzie mogła dowiedzieć się jak najwięcej o faunie stawu i przepływającej obok Białej Przemszy. Chcemy też zainteresować dzieci wędkarstwem, ucząc podstawowych zasad amatorskiego połowu ryb – wyjaśnia Rafał Dessauer, wiceprezes Gminnego Koła PZW nr 119 w Bolesławiu. – Szkółka pozwoli na rozbudzenie w dzieciach i młodzieży potrzeby kontaktu z przyrodą, nauczy szacunku do niej, a także pozwoli na uczestnictwo najmłodszych w działaniach mających na celu ochronę przyrody i zapobieganiu dewastacji środowiska.

Na specjalnych planszach przy altanie przedstawione będą gatunki ryb zamieszkujące staw i Białą Przemszę wraz z krótkimi opisami. Uczestnicy szkółki wędkarskiej poznają podstawy wędkarstwa, ekologii i etyki wędkarskiej. W ramach zajęć prowadzone będą też warsztaty nad wodą, dzięki którym dzieci będą miały możliwość skonfrontowania zdobytej wiedzy z praktyką.

Sławkowska sekcja koła PZW nr 119 z Bolesławia w swojej działalności realizuje wiele inicjatyw skierowanych w szczególności do dzieci i młodzieży. Nad Stawem przy ulicy Fabrycznej każdego roku wędkarze organizują zawody o puchar burmistrza Sławkowa, a także festyn i zawody z okazji Dnia Dziecka.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop