Przy przedszkolu powstanie ścieżka przyrodnicza

{[description]}

Przy przedszkolu powstanie ścieżka przyrodnicza

Królestwo zmysłów z pachnącymi roślinami, ptasi ogród z budkami lęgowymi i karmnikami, rekreacyjna łąka z bezpiecznym dla najmłodszych oczkiem wodnym, a nawet leśna szkoła, gdzie maluchy samodzielnie zajmować się będą uprawą roślin użytkowych – takie cuda już wkrótce powstaną w tylnej części placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu w Sławkowie. Inicjatywa zgłoszona przez placówkę zwyciężyła w internetowym głosowaniu w konkursie Sław-Eko, organizowanym przez urząd miasta. Nagrodą jest czek o wartości 5 tys. zł, ufundowany przez urząd na realizację projektu.

Ścieżka edukacyjna to pomysł Marii Kozik, wychowawczyni grupy trzy- i czterolatków. Wszystko zaczęło się od budki dla ptaków, postawionej na przedszkolnym placu zabaw. – Dzieciom bardzo spodobała się obserwacja ptaków, które dokarmialiśmy zimą. Wtedy pomyślałam, że warto byłoby stworzyć tu całą ścieżkę przyrodniczą, wykorzystując do tego tył przedszkolnego placu zabaw. Z dziećmi nie zawsze możemy wyjść na długi spacer do lasu czy parku. Realizacja projektu umożliwi im obserwację przyrody tuż za progiem przedszkola – opowiada autorka.


Głównym celem inicjatywy jest edukacja ekologiczna najmłodszych. Dzięki zaaranżowaniu przestrzeni można będzie prowadzić tu atrakcyjne zajęcia, związane z obserwacją przyrody. Podróż po świecie roślin i zwierząt maluchy rozpoczynać będą od „przystanku informacyjnego”. Tu, na specjalnej tablicy, spisane będą zasady zachowania obowiązujące na ścieżce i specjalny Kodeks Ekologa. Kilka kroków dalej przedszkolaki wkraczać będą do królestwa zmysłów. Dzięki intensywnie pachnącym drzewom, krzewom i kwiatom dzieci poznawać będą świat roślin i obserwować, jak zmieniają się one wraz z nastaniem kolejnych pór roku. Kolejnym przystankiem w ekologicznej podróży będzie ptasie osiedle. W tym miejscu uczyć się będą rozpoznawania gatunków ptaków, żyjących w najbliższym sąsiedztwie przedszkola. Z ptasiego królestwa przedszkolaki trafiać będą do warzywnego ogródka. Tutaj własnoręcznie sadzić będą mogły rośliny – w tym zioła i warzywa – a później je pielęgnować i obserwować, jak rosną i kwitną. Wszystkie przystanki prowadzić będą do specjalnej altanki, która stanie się „Leśną Szkołą”. Będzie to miejsce prowadzenia prelekcji i warsztatów. Maluchy będą mogły nauczyć się, jak dbać o różne gatunki roślin użytkowych.


- W ramach projektu powstanie też rekreacyjna łąka, gdzie będzie można odpocząć i obserwować różnorodne gatunki roślin, których kolorowe opisy zebrane zostaną na tablicy informacyjnej. Chcemy w tym miejscu zaaranżować też bezpieczne dla maluchów, płytkie oczko wodne z wodnymi roślinami – opowiada Maria Kozik. – Wszystkie działania, prowadzone na ścieżce przyrodniczej, mają uświadomić najmłodszym, że istnieje bardzo ścisły związek pomiędzy działaniem człowieka, środowiskiem i zdrowiem, a także w dostosowany do wieku sposób wzbogacić ich wiedzę przyrodniczą i wpoić postawy proekologiczne – dodaje.


Ścieżka, poza jej walorami edukacyjnymi, będzie także zacisznym miejscem rekreacji i odpoczynku, odgrodzonym od reszty przedszkolnego placu zabaw. Prace ruszą wkrótce i zakończą się jesienią.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop