Quest ze Sławkowa najlepszy w województwie śląskim

{[description]}

Quest ze Sławkowa najlepszy w województwie śląskim

Quest „Zagubieni w przyrodzie Doliny Białej Przemszy” został najpopularniejszą grą terenową tego typu w 2022 roku w województwie śląskim.

Zabawę dla mieszkańców i turystów stworzył w ubiegłym roku urząd miasta z Fundacją Mapa Pasji. Jej celem jest nauka połączona z zabawą.

Na piątej pozycji w rankingu Fundacji Mapy Pasji znalazła się druga sławkowska trasa questowa, której akcja rozgrywa się w zabytkowej kamienicy przy Rynku 9.

- Dziękujemy wszystkim odwiedzającym Dolinę Białej Przemszy w Sławkowie oraz Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej i zapraszamy ponownie do Sławkowa na dalsze odkrywanie naszego zielonego i historycznego miasta – zachęca burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Drukowane foldery gier terenowych dostępne są w Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej w Sławkowie, Rynek 9. Aby wziąć udział w zabawie, niekoniecznie trzeba korzystać z wydrukowanych folderów. Wystarczy założyć bezpłatne konto użytkownika na stronie www.questy.org.pl lub zainstalować aplikację mobilną „Questy Wyprawy Odkrywców”.

O trasach questowych z całej Polski przeczytać można na stronie https://questy.org.pl/.

A tak wyglądało otwarcie tras podczas pierwszych urodzin Ekobrygady z Doliny Białej Przemszy - KLIKNIJ.

Na utworzenie tras miasto pozyskało środki w konkursie organizowanym przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA (10 tys. zł) i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (25,5 tys. zł). Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie dwóch nowoczesnych i aktywizujących form edukacji przyrodniczej związanej z bioróżnorodnością ekosystemu Doliny Białej Przemszy w Sławkowie.

W 2021 roku miasto zakończyło realizację projektu inwestycyjnego, którego celem było utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej w Rynku (CEEiK) oraz Parku Doliny Białej Przemszy. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu unijnemu wykonane zostały ścieżki i kładki spacerowe nad kanałem Walcowni oraz nowa strefa parkowa ze stanowiskami edukacji przyrodniczej. W zakresie edukacji ekologicznej celem inwestycji jest ochrona i prezentacja bioróżnorodności Doliny Białej Przemszy oraz prezentacja znaczenia zasobów wodnych dla funkcjonowania różnych systemów. Nowa przestrzeń od początku znalazła uznanie wśród mieszkańców i odwiedzających Sławków turystów. Prowadzona tutaj edukacja przyrodnicza jest także doceniana w różnych konkursach, na przykład lapidarium, które powstało w Parku Doliny Białej Przemszy w Sławkowie ostatnio zdobyło I miejsce w ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Ranking questów Fundacji Mapa Pasji

Zagubieni w Dolinie Białej Przemszy - strona tytułowa ulotki infomacyjnej

Jakie tajemnice skrywa kamienica Rynek 9 - strona tytułowa ulotki

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop