Radni przyjęli Kartę Samorządności

{[description]}

Radni przyjęli Kartę Samorządności

„Gospodarzami społeczności lokalnych i regionalnych są ich mieszkańcy i to oni muszą decydować o kształcie swoich wspólnot samorządowych, w tym poprzez wolne wybory i referenda lokalne. Prawa wyborcze mieszkańców (czynne i bierne) oraz uprawnienia do podejmowania przez nich decyzji w referendum, zagwarantowane w Konstytucji, nie mogą być ograniczone” - tak brzmi fragment Karty Samorządności, którą sławkowscy radni przyjęli w trakcie sesji 18 maja.

Przyjmowanie przez samorządy dokumentu to akcja zainicjowana przez Związek Miast Polskich. Jest to jedno ze wspólnych działań, zaplanowanych przez zrzeszające samorządy organizacje, których celem jest przeciwstawienie się próbom recentralizacji państwa i odbierania społecznościom lokalnym i regionalnym ich uprawnień. Karta Samorządności była jednym z głównych tematów ogólnopolskiego spotkania samorządowców w Warszawie 16 marca. Podczas tego forum Kartę Samorządności podpisał wtedy burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

- W dokumencie przypomniane są zasady ustrojowe, które powinny być przestrzegane przez rządzących oraz stanowiących prawo. Zasady te są fundamentem Konstytucji RP oraz Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. Uważamy, że ograniczanie praw wyborczych obywateli, pozbawienie przedstawicieli mieszkańców gmin samodzielności w realizacji zadań publicznych, swobody w gospodarowaniu wspólnym majątkiem i wolności we współdziałaniu z innymi jednostkami spowoduje zahamowanie rozwoju lokalnego, zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców - podkreśla dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski.

Za przyjęciem Karty Samorządności głosowało 11 radnych. W głosowaniu nie wzięli udziału radni Klubu Radnych „Niezależni”. Klub, po odejściu z niego Tomasza Prowanckiego, liczy aktualnie trzech radnych.

Z tekstem Karty Samorządności można zapoznać się tutaj – KLIKNIJ.

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop