Rusza monitoring wód podziemnych

Maksym Pięta

Rusza monitoring wód podziemnych

Foto: Maksym Pięta
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Trzy, warte kilkadziesiąt tysięcy złotych piezometry wykonane zostały we wrześniu w rejonie ujęcia wody dla Sławkowa. Głębokie na czterdzieści metrów otwory służyć będą między innymi do analizowania składu chemicznego wód, napływających do ujęcia, z którego zaopatrywane jest miasto.

Wykonanie otworów do monitorowania czystości wody związane jest ze znajdującym się w bezpośredniej okolicy, nielegalnym wysypiskiem odpadów pozostawionych przez firmę Rekult. Jak wskazują wykonane w połowie ubiegłego roku badania Państwowego Instytutu Geologicznego, w perspektywie kilku lat istnieje bowiem prawdopodobieństwo napływu do zbiornika wód podziemnych zanieczyszczeń z wysypiska. Wojewoda śląski dotychczas nie przystąpił do zastępczego usunięcia odpadów, znajdujących się na zamkniętych terenach, należących do PKP.

Dzięki sieci monitoringu będzie możliwa obserwacja poziomu zwierciadła wód podziemnych, jego wahań i pobór próbek wód podziemnych oraz analiza ich składu chemicznego. Umożliwi to wczesne wykrycie ewentualnych zanieczyszczeń, nim jeszcze dotrą do ujęcia. Otwory poszerzą również wiedzę o warunkach geologicznych i hydrogeologicznych występujących w północnej części miasta.

- Inwestycja została wykonana ze środków miasta. System piezometrów pozwoli nam na odpowiednio wczesne wykrycie zanieczyszczeń, nim jeszcze dotrą do ujęcia. Otwory monitorujące wykonane zostały na północ, północny wschód i południe od ujęcia, a więc zabezpieczają wszystkie możliwe kierunki napływu. Obok tego prowadzimy prace nad korektą granic strefy ochrony bezpośredniej ujęcia i wyznaczeniem strefy ochrony pośredniej. Wszystko to ma pomóc nam w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw czystej wody mieszkańcom – podkreśla Maksym Pięta z Urzędu Miasta w Sławkowie.

foto: M. Pięta

 

 

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop