Rusza termomodernizacja MOK

Krzysztof Kozieł

Rusza termomodernizacja MOK

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

W środę 17 kwietnia podpisane zostały umowy związane z termomodernizacją Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie. Lada dzień ruszą prace, których efektem ma być wizerunkowa metamorfoza zaniedbanego przez lata budynku.

Całkowita wartość inwestycji wyniesie ponad 4,84 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł stanowi dotacja pozyskana przez miasto z Unii Europejskiej.

Zmiany zajdą zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Ma być nowocześniej, a co najważniejsze ekologicznie. Docieplone będą ściany zewnętrzne, położona nowa elewacja, wymieniony dach, stolarka okienna i drzwiowa. Na nieużytkowanej dotychczas części placu powstanie plenerowa scena z widownią na 80 miejsc. Miejsce za budynkiem, gdzie przechowywany jest w tej chwili węgiel, stanie się przestrzenią do gier, zabaw i animacji na wolnym powietrzu. Znikną przerdzewiałe rynny, zacieki i ubytki tynku, które straszyły tu od lat.

Całkowicie zmieniony zostanie system ogrzewania. Opalanie węglem zostanie zastąpione ogrzewaniem gazowym, co pomoże też w ograniczaniu zjawiska smogu. Na nasłonecznionej części dachu pojawią się panele fotowoltaiczne. Przynieść ma to oszczędności w zużyciu prądu. Ekologiczna rewolucja w MOK obejmie też wymianę wszystkich źródeł światła wraz z modernizacją instalacji elektrycznej. Nowoczesne, energooszczędne oświetlenie z systemem sterowania zyska dzięki temu również scena widowiskowa ośrodka. Właściwą cyrkulację powietrza i rozchodzenia się ciepła zapewni zmodernizowany system wentylacji mechanicznej sali widowiskowej i sali baletowej. Dzięki wymianie sufitu nad widownią i zastosowaniu wełny drzewnej poprawią się też warunki akustyczne. Remont obejmie też inne pomieszczenia ośrodka.

- Rozpoczynamy właśnie długo wyczekiwaną inwestycję, którą będzie można uznać za jedną z najbardziej spektakularnych. Budynek Miejskiego Ośrodka Kultury przejdzie nie tylko prostą termomodernizację, ale także zostanie wyposażony w wiele nowoczesnych instalacji i rozwiązań, które będą przyczyniały się do oszczędnego i ekologicznego funkcjonowania obiektu. Idealnie wpisuje się ona w dobre i twórcze zmiany, jakie zaszły w ofercie kulturalnej w 2015 roku. Prace potrwają do końca roku i w tym czasie proszę mieszkańców o wyrozumiałość, bowiem inwestycji towarzyszyć będą przejściowe utrudnienia dla osób korzystających z obiektu – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

 

W ramach projektu wymieniona zostanie elewacja budynku.

Takie widoki jak ten przejdą do historii.

W miejsce starych i od lat zepsutych urządzeń zamontowany zostanie nowy system wentylacyjny.


W tym miejscu zaaranżowane zostanie miejsce do gier, zabaw i animacji.

W ramach prac przewidziano też wymianę sufitu nad widownią.

W miejsce starych reflektorów zamontowane zostanie nowoczesne oświetlenie.
foto: K. Kozieł (archiwum)

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop