rozproszone chmury

9.21 °C, rozproszone chmury

Ruszają wiosenne porządki

Krzysztof Kozieł

Ruszają wiosenne porządki

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Pełną parą ruszyły prace zespołu ds. zieleni i utrzymania czystości w mieście. Jego utworzenie było jednym z elementów zmian w schemacie organizacyjnym urzędu miasta. Realizowanie zadań związanych z pielęgnacją terenów zielonych pracownikom ułatwi transportowy samochód, przejęty wraz z nimi z Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

W pierwszym tygodniu marca upłynął pod znakiem prac pielęgnacyjnych w parku i w obrębie rynku. Wyczyszczone zostały alejki i ciągi piesze. Pracownicy zespołu uporządkowali plac zabaw. Kończą się też prace związane z grabieniem i spulchnianiem trawników w tym rejonie. Kolejnym krokiem będzie regeneracja i zasilenie trawników w miejscach wymagających tego typu zabiegów.

Pierwszym zabiegom poddany został miejski drzewostan. Prace pielęgnacyjne przeprowadzono przy wszystkich klonach w ciągu ulicy Świętojańskiej. Niebawem podobne prace przeprowadzone mają być w innych częściach miasta. – Na wiosnę zaplanowaliśmy nowe nasadzenia wzdłuż ścieżki rowerowej na odcinku pomiędzy drogą krajową 94 a ulicą Chwaliboskie. Dużą liczbą nasadzeń będziemy chcieli objąć również ulicę Legionów Polskich – wyjaśnia Maksym Pięta, pełnomocnik burmistrza Sławkowa do spraw ochrony środowiska. To nie wszystko. W najbliższym czasie na latarniach wokół rynku pojawić mają się donice z kwiatami. W przyszłości zespół ds. zieleni obejmie opieką również teren pomiędzy Zespołem Szkół im. Jana Pawła II a remizą OSP (gdzie powstanie przestrzeń do wypoczynku i rekreacji oraz wybieg dla psów z torem szkoleniowym), a także obszar położonej nad Przemszą sławkowskiej części Zagłębiowskiego Parku Linearnego.

Poza pracami związanymi z utrzymaniem i pielęgnacją zieleni, zespół zajmuje się też zadaniami w zakresie utrzymania czystości i porządku, między innymi w obrębie ścieżki rowerowej, skwerów i przystanków. Wśród wprowadzanych zmian będzie zmiana częstotliwości opróżniania koszy na śmieci. Ma się to odbywać nie według sztywnego harmonogramu, a częściej, według potrzeb. W planach jest też montaż kilku nowych pojemników i kolejnych „psich stacji”, które ułatwią mieszkańcom sprzątanie po swoich pupilach. Uzupełnione będą również braki kontenerów do selektywnej zbiórki odpadów.

- Utworzenie zespołu zajmującego się zielenią i utrzymaniem czystości ma na celu zwiększenie efektywności wykonywania tych zadań. Pierwsze efekty jego działań są już widoczne. Niebawem przeprowadzone zostanie też wiosenne, mechaniczne czyszczenie części ulic i chodników. Przygotowujemy też postępowanie przetargowe na pozimowe remonty drogowe – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

 

foto: Krzysztof Kozieł

Działania podejmowane przez nowo powołany zespół ds. zieleni i utrzymania czystości na bieżąco publikowane będą w nowej zakładce na stronie internetowej miasta. Zakładka "Zieleń miejska" mieści się w dziale "Mieszkańcy".

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-