Rządowa inwestycja poszatkuje gminy?

mat. konsultacyjne CPK

Rządowa inwestycja poszatkuje gminy?

Foto: mat. konsultacyjne CPK
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Powoli kształtów nabierać zaczyna koncepcja funkcjonowania jednego z flagowych, rządowych pomysłów - Centralnego Portu Komunikacyjnego i inwestycji mu towarzyszących. Jak się jednak okazuje, już na wstępnym etapie opracowywania koncepcji przebiegu kolejowych szlaków dojazdowych do CPK rodzą się ogromne kontrowersje, w tym wśród mieszkańców pogranicza województw śląskiego i małopolskiego.

Centralny Port Komunikacyjny ma pełnić funkcję gigantycznego, lotniczo-kolejowo-drogowego węzła transportowego. I choć zlokalizowany ma być na terenie województwa mazowieckiego, jego budowa zakłada stworzenie sieci połączeń kolejowych i drogowych z różnych części kraju, których powstanie skrócić ma wydatnie czas przejazdu do węzła. Poddawana właśnie społecznym konsultacjom inwestycja budzi jednak poważne obawy mieszkańców gmin i miast zlokalizowanych na styku województwa małopolskiego i śląskiego. Chodzi o projektowane nitki kolejowe o numerach 111 i 113, prowadzące od Krakowa przez Olkusz na Śląsk, do tak zwanego węzła małopolsko-śląskiego.

W Sławkowie na przykład trasa ma przebiegać od strony gminy Bolesław równolegle do DK 94, przecinając tereny przemysłowe przy ulicy Fabrycznej a także… strefę bezpośredniej ochrony ujęcia wody dla miasta. Żeby tego było mało, proponowany do konsultacji przebieg linii przecinać będzie albo tereny Euroterminala, albo zabudowania przy ulicy Niwa.

- Całość wygląda tak, jakby ktoś, kompletnie bez rozeznania, narysował na mapach linie i taki „pomysł” przedstawił jako materiał wyjściowy do budowania koncepcji – podkreśla burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. – Co najgorsze, nikt w tej sprawie wcześniej nie konsultował się z samorządami. Podobny problem mają chociażby mieszkańcy śląskiego Mikołowa, gdzie, jak wynika z informacji prasowych, wyrysowana linia przebiega między innymi przez… Śląski Ogród Botaniczny. Podobnie absurdalne pomysły dotyczą sąsiadującego ze Sławkowem Bolesławia czy Bukowna. Oczywiście nasze stanowisko wobec tak niedorzecznych pomysłów jest jednoznacznie negatywne.

Tymczasem do 10 marca trwają konsultacje społeczne, ogłoszone przez Centralny Port Komunikacyjny już po opracowaniu koncepcji. Głos w sprawie może zabrać każdy z mieszkańców. Wystarczy wypełnić formularz, dostępny na stronie CPK pod adresem https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl.

- Zachęcam mieszkańców do indywidualnego wyrażania opinii na temat inwestycji i proponowanego jej przebiegu. Taki głos wzmocni stanowisko samorządu i naszą negatywną opinię na temat obecnej koncepcji – dodaje Rafał Adamczyk.

Centralny Port Komunikacyjny to spółka Skarbu Państwa, której zadaniem jest opracowanie i realizacja „Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego”. Ma zajmować się nie tylko budową nowego, centralnego lotniska, ale też koordynacją inwestycji towarzyszących.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop