pochmurno z przejaśnieniami

6.88 °C, pochmurno z przejaśnieniami

Slavkov u Brna

{[description]}

Slavkov u Brna

Slavkov u Brna, tak nazywa się partnerskie miasto w Czechach, z którym Sławków najdłużej utrzymuje ścisłe kontakty kulturalne, sportowo - rekreacyjne, a także społeczne.

Umowę  partnerską  pomiędzy  Sławkowem i Slavkovem u Brna przedstawiciele obu miast podpisali w sierpniu 1991 r. Od tego momentu współpraca rozwija się bardzo prężnie, a każdego roku Czesi odwiedzają Sławków, a także sławkowianie jeżdżą do swoich południowych przyjaciół. Setki sławkowskich dzieci i młodzieży w ciągu tych wielu lat wyjechało na kolonie czy obozy sportowe, poznając dzięki temu kulturę i obyczaje Czechów oraz zwiedzając przepiękny Slavkov u Brna, jego okolice, a także Pragę i Wiedeń.

Stałym punktem dwustronnych kontaktów jest udział delegacji władz obu miast w imprezach i uroczystościach, przede wszystkim Dniach Sławkowa, a  także  organizowanych  co  roku  w Slavkovie u Brna Dniach Napoleońskich i rocznicy słynnej bitwy pod Austerlitz. 2 grudnia 1805 na przedpolach   Austerlitz,   obecnie   Slavkova   u   Brna   rozegrała  się  jedna z największych w historii świata, a na pewno Europy bitwa wojsk francuskich dowodzonych  przez  cesarza  Napoleona  z  połączonymi wojskami rosyjskimi i austriackimi. Tak więc, jeśli ktoś chce przenieść się w czasy i atmosferę wydarzeń  sprzed  ponad  dwustu lat, zapraszamy  każdego  roku  w  sierpniu i w grudniu do Slavkova u Brna.Strona internetowa miasta http://www.slavkov.cz

To nie jedyne miasto partnerskie Sławkowa i nie jedyne w Czechach. Współpraca zagraniczna nawiązana została również z Hornim Slavkovem leżącym w pobliżu Karlovych Var. Wybór tego akurat miasta nie był przypadkowy, a o nawiązaniu kontaktów zdecydowała nazwa miasta oraz jego wielkość i charakter zbliżone do Sławkowa. Horni Slavkov jest równie pięknym, co znanym miastem. Wszystko za sprawą czynnej od 1792 r. fabryki porcelany, której wyroby znajdowały się i znajdują na najznakomitszych stołach świata. Umowę o współpracy podpisano we wrześniu 2006 roku.Strona internetowa miasta http://www.muhslavkov.cz/

Sławków  nie  ogranicza  współpracy  zagranicznej  tylko  do  Czech  i  do miast mających w nazwie "Sławków". Miasto współpracuje także z francuskim miasteczkiem Messeix, z którym umowę o współpracy władze Sławkowa podpisały w marcu 2003 r. W tym czasie wśród wielu wspólnie podejmowanych inicjatyw znalazła się wymiana młodzieży, zorganizowana w ramach Programu Młodzież. 

Sławków jest zatem miastem, które nie zamyka się we własnych granicach, a także chce i potrafi współpracować z zagranicznymi partnerami.

Podczas Dni Sławkowa 2010 w Dziale Kultury Dawnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie otwarto wystawę prezentującą 20-lecie współpracy Sławkowa ze Slavkovem u Brna.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-