Smog - trwają kontrole pieców

pixabay.com

Smog - trwają kontrole pieców

Foto: pixabay.com
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Ostatnie kilka dni upłynęło – szczególnie w południowej części kraju – pod znakiem bardzo złej jakości powietrza.

Mieszkańcom przypominamy, że aktualne komunikaty dotyczące jakości powietrza dostępne są na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego – KLIKNIJ.

Główną przyczyną smogu jest tak zwana niska emisja, czyli dym wydostający się z niesprawnego, starego pieca oraz stosowanie niewłaściwego opału.

Sejmik Województwa Śląskiego w 2017 roku wyznaczył okresy, w jakich należy dokonać wymiany starych, nieefektywnych źródeł ogrzewania. Z końcem 2021 roku upłynął czas wymiany kotłów mających więcej niż 10 lat od daty produkcji. Kolejne terminy wyglądają następująco:

  • kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji – do końca 2023 r.
  • kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji – do końca 2025 r.
  • kotły klasy 3 lub 4 – do końca 2027 r.

Spalanie w piecu odpadów lub nieprzestrzeganie przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwały antysmogowej zagrożone jest karami.

Przepisy prawa krajowego oraz przyjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego tzw. uchwała antysmogowa nakłada obowiązek dokonywania kontroli w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących właściwego użytkowania pieców. Łamanie przepisów zagrożone jest karą do 5.000 zł. Mandat może otrzymać również osoba, która spala w piecu paliwa złej jakości.

Za niestosowanie się do obowiązujących przepisów kierowane mogą być również wnioski o ukaranie do sądu. Do kontroli na terenie Sławkowa uprawnieni są funkcjonariusze Straży Miejskiej. W ostatnim czasie przeprowadzono ich kilkanaście. Liczba ta byłaby z pewnością większa, gdyby nie ograniczenia związane ze stanem epidemii oraz fakt, że w tym czasie strażnicy wykonują dodatkowo zadania zlecone przez wojewodę śląskiego.

Wsparcie na wymianę starych źródeł ogrzewania

Osoby, które chcą wymienić źródło ogrzewania na nowoczesne, ekologiczne, spełniające wszystkie wymagane przepisami prawa, mogą skorzystać ze wsparcia miasta. Z myślą o nich uruchomione zostały dwa programy, realizowane przez miasto Sławków we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

„Obszarowy Program Ograniczania Niskiej Emisji”

W ramach wdrożonego w 2017 roku programu można uzyskać dofinansowanie na wymianę kotłów opalanych paliwem stałym klasy „5” i kotły opalane gazem, moduły fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, docieplenia ścian budynków. Kontakt: Miejski Zarząd Budynków Komunalnych w Sławkowie, ul. Łosińska 1, nr tel. 32 260 99 69.

„Czyste Powietrze”

Miasto Sławków przystąpiło do programu w 2021 roku. W ramach programu można ubiegać się o dotację na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu. Punkt informacyjno-konsultacyjny programu czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00. Kontakt: Miejski Zarząd Budynków Komunalnych w Sławkowie, ul. Łosińska 1, nr tel. 32 260 99 69.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop