Stop czerniakowi

Pixabay.com

Stop czerniakowi

Foto: Pixabay.com
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Z roku na rok rośnie w Polsce liczba zachorowań na nowotwory skóry. O tym, na co zwrócić uwagę oglądając skórę i jak zminimalizować ryzyko zachorowania na czerniaka będą mogli dowiedzieć się wkrótce uczniowie szkół podstawowych i licealiści ze Sławkowa. Miasto nawiązało współpracę z Narodowym Instytutem Onkologii w Warszawie.

Organizatorem akcji jest działające przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej koło naukowe „Onkoma”. Akcja polegać będzie na przeprowadzeniu prelekcji, w których udział wezmą uczniowie klas VII i VIII obu szkół podstawowych oraz licealiści. Uczniowie dowiedzą się, na jakie zmiany w obrębie znamion barwnikowych należy zwrócić szczególną uwagę i jak ograniczyć ryzyko zachorowania.

- Każde działanie związane z profilaktyką zdrowotną są ważne i zasługują na wsparcie. Stąd decyzja o włączeniu się w tegoroczną edycję akcji. Młodzież otrzyma pakiet informacji, które mogą uratować życie – podkreśla burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Zajęcia, na podstawie materiałów przekazanych przez organizatorów, prowadzić będą nauczyciele. Młodzież otrzyma również ulotki informacyjne.


Czerniaki stanowią główną przyczynę zgonów z powodu nowotworów złośliwych skóry. W Polsce zachorowalność na czerniaka wynosi około 6 przypadków na 100 tysięcy ludności, co oznacza około 2400 nowych zachorowań rocznie, jednak obserwuje się bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań (niemal trzykrotnie więcej nowych rozpoznań w 2002 roku w porównaniu z 1982 rokiem).

Co ważne, czerniaki są to nowotwory o wysokim odsetku wyleczeń, gdy zaawansowanie choroby ograniczone jest miejscowo do skóry. Dziesięcioletnie przeżycie w grupie chorych na czerniaka o grubości ≤1 mm i bez owrzodzenia wynosi 97%. Odsetek chorych przeżywających pięć lat gwałtownie spada wraz z kolejnymi stopniami zaawansowania choroby. Dlatego też tak istotna jest promocja wiedzy o tej chorobie i wczesnej diagnostyce zmian skórnych. Obecnie w momencie rozpoznania u około 80% chorych nowotwór ma charakter zmiany miejscowej, podczas gdy dalsze stadia, to jest regionalnego zaawansowania i uogólnienia występują pierwotnie jedynie u odpowiednio 15% i 5% chorych.

(źródło: http://onkologia.org.pl/czerniak-skory-2/)

Ulotka informacyjna dotycząca profilaktyki czerniaka - POBIERZ

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop