Studenci zakończyli ekologiczną przygodę

Rajdem po Ojcowskim Parku Narodowym zakończyła się w piątek 27 maja pierwsza, pilotażowa edycja Sławkowskich Zielonych Akademii. Seniorzy i najmłodsi odebrali świadectwa z zasłużonymi „szóstkami”.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzili ekspozycję przyrodniczą, spacerowali doliną Prądnika, zobaczyli Bramę Krakowską, Źródełko Miłości, Jaskinię Ciemną i wiele innych miejsc. Na zakończenie otrzymali dyplomy ukończenia zajęć.

To były tygodnie pełne naukowej przygody – dwudziestu seniorów i trzydzieścioro dzieci uczestniczyło w wykładach i warsztatach, których przewodnim motywem była przyroda i ekologia. Studenci Sławkowskiej Akademii Seniora i Sławkowskiej Akademii Dziecięcej mieli okazję poznać prawa fizyki z Laboratorium Pana Korka (czyli ekipą naukową Michała Szydłowskiego), dowiedzieć się ciekawostek o dinozaurach z doktorantem Uniwersytetu Jagiellońskiego Łukaszem Weryńskim, posłuchać o mechanizmach powstawania trzęsień ziemi w czasie wykładu prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Mariusza Rozpondka, a także wziąć udział w plenerowych zajęciach poświęconych bezpiecznemu biwakowaniu i imprezom na orientację z instruktorem turystyki kwalifikowanej Towarzystwa Turystów Przyrodników i Krajoznawców Rafałem Adamczykiem, na co dzień burmistrzem Sławkowa.

- Nasz pilotażowy projekt wzbudził ogromne zainteresowanie, co bardzo cieszy. Ta propozycja była wyjątkowa, rzadko bowiem kiedy samorządy organizując tak zwane uniwersytety trzeciego wieku czy akademie dziecięce koncentrują się na zagadnieniach związanych z przyrodą i ekologią. Osoby, które już pytają o kontynuację zajęć w przyszłości mogę zapewnić, że w październiku ruszamy znowu, tym razem już w pełnym wymiarze dwóch semestrów akademickich. Szczegóły związane z naborem ogłosimy we wrześniu – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.