Szlakiem kruszcowym przez Sławków

Od 1 lipca na mapie szlaków turystycznych Sławkowa obecna jest nowa trasa turystyczna, opowiadająca o dziejach lokalnego górnictwa i hutnictwa.

Historyczny, edukacyjny szlak niebieski oddany został do użytku po kilku miesiącach przygotowań i kilkunastu miesiącach prac koncepcyjnych. Szlak koloru niebieskiego jest kontynuacją podobnej trasy, wytyczonej jakiś czas temu przez Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. – Koncepcję szlaku opracowywaliśmy wspólnie z przedstawicielami Muzeum Sztygarka. Z całą pewnością poszerza on ofertę atrakcji turystycznych Sławkowa, którą rozbudowujemy od kilku już lat – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Na szlaku, poza tablicami informacyjnymi przy najważniejszych punktach, znalazły się też miejsca do odpoczynku. Długość szlaku to około 6 kilometrów. Osoby wędrujące trasą będą mogły dotrzeć między innymi do zapomnianego i trudno dostępnego dotychczas wzgórza Gieraska (liczącego 340 metrów i stanowiącego trzeci najwyższy szczyt Sławkowa), na którego stokach zlokalizowana była kopalnia „Leonidas”.

Otwarcie szlaku turystycznego zostało dofinansowane ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i odbyło się w ramach szóstej rocznicy urodzin GZM jako jedna z mikrowycieczek.