„The power of words”, czyli kolejny projekt sławkowskiego stowarzyszenia

mat.prasowe

„The power of words”, czyli kolejny projekt sławkowskiego stowarzyszenia

Foto: mat.prasowe
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Od 21 do 27 marca Stowarzyszenie „Porozumienie Pokoleń” realizowało międzynarodowy projekt „The Power of Words”, dofinansowany w ramach programu Erasmus+.

W projekcie realizowanym w Białym Dunajcu wzięło udział 37 osób – młodzi ludzie, współpracujący z organizacją, przedstawiciele Asociația Tinerilor cu Initiativa Civica z Rumunii oraz młodzież, reprezentująca Associaçăo „Fortes Sempre” z Portugalii. Honorowy patronat nad działaniami międzynarodowego przedsięwzięcia objął burmistrz Sławkowa  Rafał Adamczyk.

"The Power of Words" był wspólną inicjatywą młodych ludzi z Polski, Portugalii i Rumunii. Tworząc wspólne przedsięwzięcie jego uczestnicy byli zgodni co do tego, że wolność słowa jest jednym z podstawowym praw człowieka. Prawo do wygłaszania publicznie swoich poglądów daje nam ogromne możliwości. Jednak czy wolność słowa daje nam prawo do wyrażania swoich opinii w dowolny sposób? Z pewnością nie daje nam ona prawa do atakowania, dyskryminowania czy ranienia drugiego człowieka. Jednak jest to coraz bardziej powszechne i przykre zjawisko, które zauważyliśmy w swoim otoczeniu i odczuliśmy na swojej skórze. Ogromny wpływ na poglądy i opinie mają media, które również traktują wolność słowa zbyt „dosłownie”. Wolność słowa musi iść w parze z odpowiednią edukacją medialną. Tylko sprawdzona, rzetelna wiedza, oparta na faktach i sprawdzonych informacjach, które nie zostały zmanipulowane czy specjalnie wykreowane może spowodować, że prawo człowieka, którym jest wolność słowa będzie spełniało swoją rolę w społeczeństwie, nie krzywdząc drugiej jednostki.

Dlatego celem wspólnego przedsięwzięcia było podniesienie wiedzy i świadomości na temat prawa człowieka, którym jest wolność słowa, zgodna z naszymi przekonaniami, opartymi na wiedzy, ale również zgodna z prawem, rozwinięcie pozytywnych postaw obywatelskich, tj. reagowanie na negatywne zachowania przekraczające wolność słowa (dyskryminacja, hejt, mowa nienawiści, przestępstwa), bycie otwartym, pełnym szacunku do drugiego człowieka, tolerancyjnym, podniesienie świadomości i wiedzy na temat edukacji medialnej, poszerzenie umiejętności świadomego, krytycznego, odpowiedzialnego i selektywnego korzystania ze środków masowego przekazu, które wpływają na nasz światopogląd i wyrażane opinie.

Podczas wymiany młodzieży ”The Power of Words” (projekt dofinansowany w ramach programu Erasmus+), uczestnicy zrealizowali bogaty w różnego rodzaju zajęcia i warsztaty harmonogram. Międzynarodowe przedsięwzięcie zostało zrealizowane w języku angielskim z wykorzystaniem metod edukacji pozaformalnej takich, jak gry i zabawy integracyjne, zajęcia tematyczne, kreatywne warsztaty, spotkania online, dyskusje, wymiana doświadczeń, ewaluacje, refleksje, wieczory narodowe itd. Projekt miał wymiar edukacyjny i przyczynił się do rozwoju kluczowych kompetencji uczestników. Pozwolił również na nawiązanie wielu nowych, międzynarodowych znajomości. Dla niektórych było to pierwsze doświadczenie pracy w międzynarodowym zespole.

 Uczestnicy projektu podczas zajęć

Uczestnicy projektu podczas zajęć

Uczestnicy projektu podczas zajęć

Uczestnicy projektu podczas zajęć

Uczestnicy projektu podczas zajęć

Uczestnicy projektu podczas zajęć

Uczestnicy projektu podczas zajęć
foto: mat. prasowe SPP

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop