Trzeci maja w Sławkowie

{[description]}

Trzeci maja w Sławkowie

Uroczystą mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczęły się w miniony piątek miejskie obchody 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po mszy delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pamiątkowymi tablicami znajdującymi się na ścianie ratusza. Uroczystość zakończyło przedstawienie przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Baranowskiego. W trakcie uroczystości przedstawiciele oddziału Armii Krajowej przekazali pod opiekę harcerzom ze Związku Drużyn "Złota Ósemka" w Sławkowie pomnik upamiętniający ostatni bój oddziału partyzanckiego "Ordona", który znajduje się na Grońcu.

W związku z obchodzonym 4 maja świętem strażaków, kwiaty złożono też przed figurą św. Floriana znajdującą się w kapliczce na płycie rynku.

Przemówienie burmistrza Sławkowa Rafała Adamczyka wygłoszone z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja:

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Sławkowa!

Trzeciego maja 1791 roku stała się rzecz dla narodu polskiego wielka. Po wielu nieudanych próbach naprawy kraju, po raz pierwszy dano Rzeczypospolitej solidny fundament stabilności i nowoczesności w postaci Konstytucji Trzeciego Maja. W każdą rocznicę powtarzamy i podkreślamy to wielkie, polityczne i społeczne znaczenie tego aktu.

Także dla nas, współczesnych, pozostaje on wyrazem siły i mądrości narodu polskiego. Stanowi punkt odniesienia i dowód na to, że choć na co dzień podzieleni, to w chwilach wagi szczególnej potrafimy wspólnie i odpowiedzialnie zadbać o sprawy dla nas najważniejsze.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja stało się również symbolicznym aktem zerwania z narodowymi wadami i słabościami. Udowodniło, że możliwe jest nowoczesne i otwarte spojrzenie w przyszłość. Zasada trójpodziału władz, ograniczenie immunitetów, zniesienie liberum veto i powrót do polskiej tradycji tolerancji religijnej – o tym najczęściej mówimy, wspominając doniosłość i znaczenie ustawy zasadniczej z 1791 roku dla narodu polskiego.

Dziś nie może być dla Polaka wartości cenniejszej niż wolna, demokratyczna, tolerancyjna i mocno osadzona na europejskim fundamencie wartości Rzeczpospolita. Pięknie ukazuje to triada majowych świąt. Przedwczoraj świętowaliśmy piętnastą rocznicę przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Wczoraj obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś wspominamy polityczny geniusz twórców Konstytucji 3 Maja. Trudno chyba w tym miejscu o wymowniejszą symbolikę.

Żywot ustawy zasadniczej z 1791 roku okazał się być krótki. Katastrofa trzeciego rozbioru Polski, do której walnie przyczynili się wrogowie konstytucji, na ponad wiek pogrzebała marzenia o wolnej Rzeczypospolitej. Odrabiając lekcję historii, tym dobitniej musimy podkreślać, jak wielkim darem dla nas, współczesnych, jest niepodległość, demokracja, dorobek konstytucyjny III Rzeczypospolitej i obecność Polski w Unii Europejskiej. Już niebawem, bo 26 maja, każdy z nas będzie mógł udowodnić, jak ważne są dla niego te fundamentalne wartości.

Dziękując za liczny udział w dzisiejszych obchodach, życzę Państwu radosnego świętowania. Niech się święci 3 maja. Niech żyje Konstytucja!

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop