Trzydzieści lat samorządu

mat. prasowe

Trzydzieści lat samorządu

Foto: mat. prasowe
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

W czwartek w powiecie będzińskim gościł marszałek senatu prof. Tomasz Grodzki. Kilka godzin później samorządowcy z województwa śląskiego spotkali się w Tychach. Oba wydarzenia związane były z obchodzonym w tym roku jubileuszem trzydziestolecia reaktywowania samorządu terytorialnego w Polsce.

W trakcie wizyty w Zagłębiu Tomasz Grodzki podkreślił, że wspólnoty lokalne wraz ze swoimi władzami udowodniły, jak reagować na potrzeby mieszkańców i je realizować. Zapoczątkowaną w 1990 roku reformę samorządową uznał przy tym za jedno z najważniejszych dokonań minionego trzydziestolecia. W skierowanym na ręce burmistrza Sławkowa liście napisał między innymi, że samorządy lokalne są dla senatu partnerem, a ich praca jest przez senat doceniana i wspierana.

Późnym popołudniem w tyskiej Mediatece na zaproszenie prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby spotkali się samorządowcy z gmin i miast tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. W trakcie spotkania poruszone zostały tematy związane z dorobkiem i przyszłością polskiej samorządności. W zorganizowanej z okazji trzydziestolecia reaktywowania polskiego samorządu debacie udział wzięli prezydenci: Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz, Wrocławia – Jacek Sutryk, Sopotu – Jacek Karnowski i Tychów Andrzej Dziuba, a także senator i prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz oraz przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak. Uczestnicy debaty mówili między innymi o kluczowych inwestycjach, jakie samorządy zrealizowały na rzecz mieszkańców. Zwracali również uwagę na dramatycznie pogarszającą się w ostatnich latach kondycję finansową gmin i miast oraz możliwe konsekwencje tego stanu rzeczy.

foto: Krzysztof Kozieł

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop