Uwaga! Zmiana lokalizacji punktu porad prawnych

{[description]}

Uwaga! Zmiana lokalizacji punktu porad prawnych

Powiatowy punkt nieodpłatnych porad prawnych, po kilkutygodniowym zamieszaniu, znalazł się docelowo w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. gen. Władysława Sikorskiego 4.

 Porad udzielają przedstawiciele Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „Dogma”, którzy dostępni są w poniedziałki, środy i piątki od godziny 13.00 do 17.00. Tym samym miejscem udzielania porad została ostatecznie lokalizacja zaproponowana wcześniej przez burmistrza Sławkowa. Propozycja ta, mimo dogodnego dla zdecydowanej większości mieszkańców położenia, nie spotkała się wtedy z uznaniem starostwa, które zgodnie z zapisami ustawy ma koordynować funkcjonowanie punktów bezpłatnej pomocy prawnej. Skutkiem tego, decyzją starosty, porady prawne miały być udzielane w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym na Niwie, które prowadzone jest przez powiat będziński. – Wielka szkoda, że nie zapytano wtedy miasta, jako właściciela budynku, czy taka lokalizacja z punktu widzenia ogromnej większości mieszkańców jest dogodna, a oczywiście nie była. Tym niemniej bardzo się cieszę, że po tych kilku tygodniach starostwo przemyślało swoją decyzję i jednak zdecydowało się przyjąć naszą pomoc. W Miejskiej Bibliotece Publicznej mamy bardzo dogodne warunki do tego typu działalności, o czym najlepiej świadczy fakt, że podobne porady kiedyś były już tutaj udzielane. Bezpośrednia bliskość centrum i dużego osiedla, sklepów, przystanku komunikacji publicznej to również atuty tego miejsca – komentuje burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Zgodnie z przepisami ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, z bezpłatnych porad prawnych (na etapie przedsądowym) korzystać mogą:
-osoby, które nie ukończyły 26. roku życia,
-osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
-osoby, które ukończyły 65. lat,
-osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
-kombatanci,
-weterani,
-zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Każda osoba uprawniona do bezpłatnej pomocy prawnej, która zgłosi się do punktu, otrzyma pomoc polegającą na:
-poinformowaniu o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach,
-wskazaniu sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,
-pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym,
-sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

Uprawnieni do bezpłatnej pomocy prawnej będą mogli uzyskać informacje dotyczące:
-prawa pracy,
-przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
-prawa cywilnego,
-prawa karnego,
-prawa administracyjnego,
-prawa ubezpieczeń społecznych,
-prawa rodzinnego,
-prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.


źródło:https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop