Walczymy z niską emisją
Walczymy z niską emisją
Na zewnątrz coraz niższe temperatury. Z okresem jesienno-zimowym, jak każdego roku pojawia się problem smogu. Miasto pomaga mieszkańcom w walce z niską emisją między innymi poprzez dwa programy dotacji na wymianę źródeł ciepła.
W 2023 roku niemal dwadzieścia gospodarstw domowych skorzystało z możliwości uzyskania dofinansowania w ramach miejskiego programu ograniczenia niskiej emisji montując pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne i kotły gazowe. Łączna wysokość dofinansowania z kasy miasta przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wyniosła w tym roku ponad 110 tys zł.
Bieżący rok był również czasem kontynuacji miejskiej edycji programu „Czyste Powietrze”, w ramach którego na mieszkańców czeka dofinansowanie między innymi na wymianę źródeł ciepła, montaż instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalacji fotowoltaicznej czy opracowanie dokumentacji audytu energetycznego i dokumentacji projektowej. Pomocą służy punkt informacyjny, który swoją siedzibę ma w budynku Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych. Od początku istnienia programu, czyli od maja 2021 r. do końca września 2023 r. mieszkańcy Sławkowa złożyli do WFOŚiGW w Katowicach ponad 200 wniosków, w tym 86 wniosków za pośrednictwem gminnego punktu w Sławkowie.
- Poza realizacją programów podejmujemy też szereg działań związanych z uświadamianiem mieszkańcom, jak ogrzewając dom nie szkodzić środowisku. Warto pamiętać, że efekty tego typu działań nie są widoczne od razu. Stopniowo, z roku na rok, pomagamy modernizować źródła ciepła coraz większej grupie naszych mieszkańców – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.
Warto wspomnieć, iż wszystkie budynki użyteczności publicznej będące własnością miasta przeszły już proces termomodernizacji elewacji, która zmniejszyła straty ciepła z budynków. Obiekty te także mają wymienione kotłownie węglowe na gazowe.
Na budynku Miejskiego Ośrodka Kultury i budynku urzędu przy ulicy Łosińskiej, przy oczyszczalni ścieków na ulicy Browarnej oraz budynku ujęcia wody przy ulicy Okradzionowskiej i przy SPZOZ zamontowane są panele fotowoltaiczne, dzięki którym obniżyły się koszty energii elektrycznej.
W przygotowaniu jest już też projekt instalacji OZE wykorzystującej panele fotowoltaiczne na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Baranowskiego przy ulicy Browarnej.