Warsztatowo w Zespole Szkół

Jolanta Rosa

Warsztatowo w Zespole Szkół

Foto: Jolanta Rosa
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Adaptacja osiemnastowiecznego utworu Franciszka Karpińskiego „Laura i Filon” na… komiks – to jedno z wyzwań, z jakim mierzyli się licealiści podczas zajęć, zorganizowanych w ramach współpracy pomiędzy Zespołem Szkół im. Jana Pawła II z Uniwersytetem Śląskim. Dzięki zawartej w tym roku umowie z tą uczelnią, szkoła realizuje również specjalny, edukacyjny cykl w ramach programu „Uniwersytet Śląski młodzieży – nauka a problemy współczesnego świata”.

Zajęcia dla uczniów 27 listopada poprowadziła dr Wioletta Hajduk – Gawron, pracownik naukowy UŚ. Spotkanie zatytułowane „Komiks jako przykład adaptacji w literaturze i przejaw kultury popularnej” podzielone zostało na dwie części, wykładową i warsztatową. Podczas tej ostatniej uczniowie musieli wykazać się nie lada kreatywnością. – Zadanie, jak by się mogło wydawać skomplikowane, nie przysporzyło jednak młodzieży poważnych trudności, szybko podzielili się na rysowników i scenarzystów komiksowych, a efektem pracy zespołowej był dobrze zapowiadający się współczesny komiks – opowiada prowadząca zajęcia.

Dzięki nawiązanym pomiędzy szkołą a uczelnią kontaktom, sławkowska młodzież bierze też udział w jednym z programów, realizowanych przez UŚ i współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej – Celem włączenia naszej młodzieży do projektu jest przede wszystkim chęć rozbudzania ciekawości poznawczej i inspirowania do odkrywania nowych obszarów zainteresowań, od nauk ścisłych po humanistyczne – mówi dyrektor Zespołu Szkół w Sławkowie Katarzyna Nowak. Licealiści poznają tajniki druku 3D, zasady funkcjonowania ludzkiego organizmu, pracę urządzeń medycznych, podstawy robotyki, a także elementy psychologii, socjologii, politologii, kulturoznawstwa, historii, dziennikarstwa i języka.

Wykłady, warsztaty i udział w projektach naukowych to efekt porozumienia, podpisanego w marcu pomiędzy miastem, Zespołem Szkół w Sławkowie i Uniwersytetem Śląskim. We współpracę zaangażowane są cztery jednostki dydaktyczne UŚ: Wydział Filologiczny, Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydział Nauk o Ziemi. Uczelnia udziela również wsparcia nauczycielom w podnoszeniu zawodowych kwalifikacji.

 foto: Jolanta Rosa


foto: Wioletta Hajduk - Gawron


foto: Jolanta Rosa

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop