Wiosennie i poetycko w MOK

{[description]}

Wiosennie i poetycko w MOK

W czwartek 23 kwietnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie odbył się finał jubileuszowej, ogólnopolskiej Wiosny Poetyckiej.

"Sztuka jest wieczną wiosną. Sztuka jest ciepłym wiatrem, od którego śniegi topnieją" - pisał Konstanty Ildefons Gałczyński. W Sławkowie zwiastunem nadchodzącej wiosny jest poezja, która napływa tu już na początku marca. W tym roku do Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego XXX Wiosna Poetycka zgłoszonych zostało blisko siedemdziesiąt wierszy autorów pochodzących z prawie czterdziestu miejscowości z całej Polski.

Imprezę honorowym patronatem objął burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. Finał konkursu odbył się 23 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Sławkowie. Jurorem konkursu była Janina Barbara Sokołowska - poetka, eseistka, redaktorka i autorka bajek dla dzieci.

- Hasło "Wiosna Poetycka" i "Jesień Poetycka" w Sławkowie jest już dobrze znane w środowiskach literackich w Polsce i nie tylko. Miasto przedstawia się jako przestrzeń otwarta na przedsięwzięcia artystyczno-kulturalne, przyjazne artystom, w tym poetom. Juror oceniający konkursowe wiersze przyjmuje na siebie odpowiedzialną rolę. Porusza się w różnorodnej tematyce utworów, stara się iść za tokiem myślenia twórcy, rozpoznać jego „bolączki istnienia”. Analizuje opisane przez autora sytuacje, mniej lub bardziej ukryte za słowami. Chce choćby w przybliżeniu odkryć jego osobistą filozofię życia. Poszukuje wierszy, które są najbliżej jego literackiego gustu i poglądu na poezję współczesną. Kieruje się zatem własnymi odczuciami i osobistą wrażliwością, wyłaniając teksty, które według niego nie są zmyśloną historią, lecz w jakimś sensie dotykają autora. Wówczas, jak sądzę, będą także wiarygodne dla czytelników. Podczas wyboru wierszy istotne dla mnie były utwory, które rozbudziły moją ciekawość i aż do ostatniego wersu trzymały w napięciu - podsumowała jurorka.

Zgodnie z decyzją jurora nagrody i wyróżnienia otrzymali:
I miejsce - Adam Bolesław Wierzbicki (Dłużek) za wiersz „Ogonek po zmiany”,
II miejsce - Krzysztof Huber (Tarnów) za wiersz „Kopernika 44”,
III miejsce (ex aequo): Katarzyna Kowalewska (Wola Magnuszewska) za wiersz „Alicja i siostry” oraz Klara Marzec (Międzygórze) za wiersz „Pogwarki”.

Wyróżnienia otrzymali:
Jadwiga Kubiczek (Wojkowice Kościelne) za wiersz „Późny czas”,
Waldemar Kostrzębski (Xanten-Niemcy) za wiersz „Cała nadzieja w laserze”,
Halina Łukaszczyk (Murzasichle) za wiersz „Łojcyzno”.

Ponadto jurorka ustnie wyróżniła wiersze:
„Pajęczyna” - Halina Haberka, Dąbrowa Górnicza
„Siódmy dzień” - Patryk Chrzan, Dąbrowa Górnicza
„Wiosna”- Łucja Dróżdż-Zając, Sławków
„Upływ” - Jarosław Kapłon, Zamość
„Niedziela” - Grzegorz Kazibudzki, Będzin
„Źdźbło sinicy” - Piotr Fałczyński, Ołobok.

Obszerne uzasadnienie wyboru odnajdziemy w pokonkursowej publikacji, gdzie tradycyjnie już zamieszczone są nadesłane wiersze. Dodatkową Nagrodę Dyrektora MOK otrzymała członkini Klubu literackiego „Widmo” Łucja Dróżdż-Zając.

A ponieważ trzydziestolecie konkursu to również jubileusz Klubu Literackiego „Widmo” również sławkowscy literaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Nagrodzone wiersze prezentowały uczestniczki sekcji recytatorskiej: Kamila Cebo, Natalia Lewandowska oraz Kinga Głowacz.

Po pamiątkowym zdjęciu wszyscy zasiedli na widowni, by wysłuchać koncertu zespołu piosenki poetyckiej Ancora Imparo pod kierunkiem Małgorzaty Kostki w składzie: Alicja Kolesińska, Magdalena Karpiel, Iwona Pilarz, Martyna Jakubowska, Mateusz Tokarz. Po oficjalnej części goście przeszli do sali klubowej na wernisaż malarstwa Anny Wójcik. Ta młoda artystka rysuje głównie ołówkiem, kredkami, a także akwarelami. Tematyka jej prac to pejzaże z elementami architektury oraz niezwykłe portrety.

Po wernisażu odbyła się biesiada literacka, czyli wspólne spotkanie miłośników poezji.

Organizatorzy gratulują nagrodzonym i dziękują wszystkim za przybycie. Wśród gości finału Wiosny Poetyckiej znaleźli się: burmistrz miastra Rafał Adamczyk, przewodnicząca rady Marta Rus, radne Rady Powiatu Będzińskiego Ewa Niewiara i Ewa Bierońska, radni Rady Miejskiej w Sławkowie: Agnieszka Szewczyk, Barbara Herej, Zbigniew Zych, Marian Jędrusik, a także prezes OSP w Sławkowie Paweł Kostka. Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do sponsorów imprezy: Urzędu Miasta Sławkowa, Firmy „MARLESZ” Państwa Teresy i Leszka Goniewiczów, firmy „ALMA PROJEKT” Pracownia Architektoniczno-Urbanistyczna Państwa Alicji i Macieja Kolesińskich.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop