Dział Kultury Dawnej MOK przejdzie wizerunkową metamorfozę

Wizualizacja poddasza Działu Kultury Dawnej MOK (ABC Pracownia P

Dział Kultury Dawnej MOK przejdzie wizerunkową metamorfozę

Foto: Wizualizacja poddasza Działu Kultury Dawnej MOK (ABC Pracownia P
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Budynek muzeum przy Rynku, czyli Dział Kultury Dawnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie, zmieni się nie do poznania. Urząd miasta udostępnił właśnie wizualizację budynku po remoncie, który czeka go w latach 2019 – 2020. To jedno z zadań w ramach Zagłębiowskiego Parku Linearnego.

Nowy rok kulturalny, który dla Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie rozpoczął się 15 września, będzie szczególny. Poza termomodernizacją i remontem głównego budynku przy Młyńskiej, ogromne zmiany czekają też Dział Kultury Dawnej. Dzięki pozyskaniu przez samorząd środków w ramach Zagłębiowskiego Parku Linearnego, po wielu latach zastoju rozpocznie się tam remont. Na poddaszu powstanie centrum edukacji ekologicznej. Prace obejmą między innymi wzmocnienie konstrukcji budynku oraz wymianę poszycia dachowego.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską. Koszt inwestycji przekroczy 2,5 mln zł. Wszystkie zadania w ramach Zagłębiowskiego Parku Linearnego kosztować mają ponad 6,4 mln zł.

- Umowę dofinansowania unijnego na sławkowską część Zagłębiowskiego Parku Linearnego podpisałem z zarządem województwa śląskiego w połowie sierpnia. W ramach prac na poddaszu Działu Kultury Dawnej powstaną nowoczesne pracownie warsztatowe, wyposażone w sprzęt multimedialny. Będą one służyć nie tylko działalności edukacyjnej w zakresie środowiska przyrodniczego, ale także pozwolą na rozszerzenie oferty kulturalnej sławkowskiego ośrodka kultury – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. - Wyremontujemy też podwórko, które stanie się przyjazną przestrzenią do organizacji wielu wydarzeń kulturalnych. W ten sposób obiekt ten, w połączeniu z istniejącym muzeum, uzyska nową atrakcyjność dla mieszkańców Sławkowa w każdym wieku, jak i osób odwiedzających nasze miasto - dodaje. Aktualnie trwają prace związane z przygotowaniem przetargu na wybór wykonawcy.

Dokumentacja techniczna projektu opracowana została w latach 2016-2017. W tym czasie został też określony zakres projektu, czyli zagospodarowanie terenów nadrzecznych przy Miejskim Ośrodku Kultury i adaptacja poddasza Działu Kultury Dawnej MOK na centrum edukacji ekologicznej.

Poza remontem budynku DKD, do 2020 roku na terenach nadrzecznych przy Miejskim Ośrodku Kultury powstanie nowoczesna infrastruktura ekologiczno-turystyczna. Pojawią się ścieżki, pomosty, drewniane place i stanowiska dydaktyczne. Całości dopełni ogród dydaktyczny z rodzimymi gatunkami drzew i krzewów, ławeczki, stojaki na rowery i informacyjne tablice.

 

  
Wizualizacja podwórka Działu Kultury Dawnej MOK (ABC Pracownia Projektowa)

  

  

  
Wizualizacja poddasza Działu Kultury Dawnej MOK (ABC Pracownia Projektowa)

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop