Wolność jest nam dana, ale i zadana

{[description]}

Wolność jest nam dana, ale i zadana

Wolność jest nam dana, ale i zadana – te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II przyświecały spotkaniu historycznemu w Zespole Szkół w Sławkowie.

Wieczór historyczny w tym roku nie przez przypadek zorganizowany został 23 stycznia w piątek i zbiegł się w czasie z 70. rocznicą oswobodzenia Sławkowa spod okupacji niemieckiej.

Zanim jednak mieszkańcy Sławkowa, władze miasta, młodzież, nauczyciele oraz zaproszeni goście spotkali się wieczorem w szkole, w samo południe nasi uczniowie, przedstawiciele związku Armii Krajowej, Towarzystwa Miłośników Sławkowa oraz Burmistrz Miasta Sławkowa Rafał Adamczyk złożyli kwiaty na Rynku przed tablicą upamiętniającą Sławkowian, którzy zginęli podczas II wojny Światowej.

Osobiste wspomnienia, nieznane fakty i wyjątkowe emocje czekały na wszystkich w Zespole Szkół. Lata II wojny światowej przedstawiły osoby, które pamiętają jeszcze ten okrutny czas w Sławkowie. Ludzie, którzy 70 lat temu byli dziećmi, a dzisiaj już jako seniorzy podzielili się z uczniami, nauczycielami i mieszkańcami Sławkowa swoimi wspomnieniami, często osobistymi i bardzo tragicznymi historiami. Dzięki uprzejmości Ireny Fordymackiej, Janiny Janik, Lucyny Kocjan, Henryki Kotuły, Ewy Niepielskiej, Janiny Tarmas, Janusza Chęcińskiego, Henryka Magaczewskiego, Jana Wiltosa oraz Piotra Ziętka poznaliśmy wątki naszej okupacyjnej historii, która jak się okazuje skrywa jeszcze wiele tajemnic oraz historie i ludzkie dramaty, które nawet po 70 latach wywołują silne emocje.

Dopełnieniem piątkowego wieczoru i wojennych wspomnień był koncert „Zakazane Piosenki” w specjalnym wykonaniu sławkowskiej kapeli Old Bobrorze.

Galeria zdjęć z Wieczoru HistorycznegoKLIKNIJ

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop