Wraca całonocne oświetlenie ulic
Wraca całonocne oświetlenie ulic
Od 1 grudnia zniesione zostaje czasowe ograniczenie nocnego oświetlenia ulicznego w Sławkowie.
Latarnie ponownie świecić będą przez całą noc, bez dotychczasowej przerwy, która obowiązywała od północy do godziny czwartej nad ranem.
Wprowadzenie ograniczeń w nocnym oświetleniu ulic było konsekwencją zobowiązania samorządów przez rząd poprzedniej kadencji do wprowadzenia w 2023 roku drastycznych oszczędności w zużyciu energii elektrycznej o przynajmniej 10% w stosunku do roku 2022. Niedotrzymanie wskaźnika groziło poważnymi karami finansowymi, stąd też wśród innych działań oszczędnościowych gminy i miasta w Polsce wprowadzały także wyłączenia latarń ulicznych w okresie najmniejszego nocnego ruchu.
- Dziękuję naszym mieszkańcom za cierpliwość w znoszeniu tych niedogodności, do wprowadzenia których zostaliśmy przymuszeni przez przepisy ustalane odgórnie – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.
Dzięki działaniom podjętym przez urząd miasta, oszczędność w zużyciu energii tylko w pierwszym półroczu tego roku wyniosła 12,3% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Podobnie jak Sławków, nocne oświetlenie ulic przywraca już coraz więcej samorządów.
Oszczędności w zużyciu energii elektrycznej to także efekt prowadzonych przez samorząd miasta od kilku lat systematycznych działań zmierzających do oszczędzania w zużyciu prądu czy gazu. Obejmują one kilka grup działań.
W 2018 roku zakończyły się prace związane z budową energooszczędnego oświetlenia osiedla Stawki. W rejonie ulicy Stawki, Jaśminowej, Makowej, Konwaliowej, Storczyków, Słonecznikowej i Stokrotek zainstalowano w sumie 73 latarnie z nowoczesnymi i ekologicznymi lampami LED.
Nowe, energooszczędne oświetlenie pojawiło się również na rynku. Pod koniec ubiegłego roku zainstalowano ponad 50 nowych opraw. Dzięki temu jest jaśniej – w stosunku do poprzednich nowe lampy charakteryzują się większą efektywnością świetlną i temperaturą światła na poziomie 3,5 tys. K. Niesie to ze sobą również konkretne oszczędności. Wymienione zostały też słupy oświetleniowe.
W bieżącym roku kolejnych 50 opraw typu LED zainstalowanych zostało też przy Małym Rynku, ulicy Staropocztowej, Młyńskiej oraz fragmencie Browarnej.
Ekologiczne i oszczędne jest również oświetlenie Parku Doliny Białej Przemszy, które zostało wykonane w 2021 roku. Składa się na nie podświetlenie dolne ścieżek oraz ponad 40 słupów z ledowymi źródłami światła.
Oszczędzanie energii to nie tylko oświetlenie. To również montaż instalacji fotowoltaicznych, wytwarzających energię elektryczną z energii słonecznej, na budynkach użyteczności publicznej, prowadzony przez samorząd miasta. Panele tego typu są już na budynku Miejskiego Ośrodka Kultury i budynku urzędu przy ulicy Łosińskiej, przy oczyszczalni ścieków na ulicy Browarnej oraz stacji uzdatniania wody przy ulicy Okradzionowskiej.
Ponadto wszystkie budynki użyteczności publicznej będące własnością miasta przeszły już proces termomodernizacji elewacji, która zmniejszyła straty ciepła z budynków. Obiekty te także mają wymienione kotłownie węglowe na gazowe.