Wystawa etykiet zapałczanych

CEEiK Sławków

Wystawa etykiet zapałczanych

Foto: CEEiK Sławków
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Do 19 listopada w Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej w Sławkowie oglądać można wyjątkową kolekcję Antoniego Michniewskiego, na którą składają się etykiety i pudełka po zapałkach.

Wystawa otwarta została w sobotę 21 października.

Imponująca kolekcja obejmuje etykiety tematyczne wyprodukowane na całym świecie, począwszy od czasów przed II wojną światową, poprzez okres PRL-u, aż do czasów współczesnych.

Swoją przygodę filumenistyczną Antoni Michniewski rozpoczął w 1959 roku.  – Stopniowo gromadzone naklejki  zwróciły moją uwagę na to, że etykietki na pudełkach zapałek występują nie tylko jako osobne obrazki, ale – podobnie jak znaczki pocztowe – tworzą serie czy grupy tematyczne – opowiada właściciel kolekcji. – Do dzisiejszego zbioru doszedłem różnymi sposobami, głównie dzięki abonamentowi w katowickim sklepie filatelistycznym. Pisałem także do fabryk zapałek, otrzymując od nich czasem trochę etykiet wydrukowanych, a jeszcze nie naklejonych. Zawsze mogłem tez liczyć na przyjaciół i znajomych – dodaje.

Aktualnie kolekcja liczy około 10 tys. etykiet i tak zwanych „całostek”, czyli tekturowych pudełek. Są one niepowtarzalne i odpowiednio posegregowane. Kolekcjoner posiada także etykiety zapałczane i „całostki” z 60 państw, w tym krajów niedawno powstałych.

 Kolorowe etykiety zapałczane

Otwarcie wystawy

Fragment kolekcji

Zwiedzający wystawę

Zwiedzający wystawę

foto: MOK Sławków

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop