Z „Kopalnią Inicjatyw” o tolerancji

Krzysztof Kozieł

Z „Kopalnią Inicjatyw” o tolerancji

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Debata w Zespole Szkół im. Jana Pawła II o prawach człowieka i obywatela była jednym z głównych punktów realizowanego przez tydzień międzynarodowego projektu „Let the tolerance out”. W przedsięwzięciu, którego organizatorem była Fundacja Kopalnia Inicjatyw z Będzina, brała udział młodzież z Polski i Litwy.

Uczestnicy od 12 września przebywali na terenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Sławkowie. W piątek, 15 września, w Zespole Szkół im. Jana Pawła II zorganizowana została debata, w której udział wziął dr Grzegorz Krawiec, reprezentujący terenowe biuro rzecznika praw obywatelskich. W czasie spotkania uczestniczący w projekcie Litwini i Polacy (uczniowie szkół z Wilna, Kowna i Będzina) mieli również możliwość przekonania się, jak wiele inicjatyw w zakresie wolontariatu podejmuje młodzież ze sławkowskiego Zespołu Szkół. Całość debaty prowadzona była w języku angielskim. W czasie spotkania młodzież mogła poznać różnice w funkcjonowaniu instytucji rzecznika praw obywatelskich w Polsce i na Litwie. Zaprezentowano też film „I wtedy…” w reżyserii Daniela Schiolera, który został udostępniony przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Film prezentowany był wcześniej na organizowanym przez tę fundację festiwalu "Watch Docs".

- Bardzo cieszę się, że udało się doprowadzić do zorganizowania takiego spotkania w naszej szkole. Chcemy zdecydowanie szerzej otworzyć się na realizowanie międzynarodowych projektów dla uczniów. To doskonała okazja nie tylko do wzajemnego poznawania się, ale też rozwijania umiejętności posługiwania się językiem obcym, tak potrzebnych w dzisiejszym świecie. Z całą pewnością będziemy chcieli włączać szkołę do tego typu inicjatyw w przyszłości. Rodzą się zresztą już pierwsze pomysły – mówi Katarzyna Nowak, dyrektor Zespołu Szkół w Sławkowie.

Projekt „Let the tolerance out” został przygotowany przez młodych ludzi z Polski (II LO im. S. Wyspiańskiego w Będzinie) i Litwy. Wzięło w nim udział dwudziestu czterech uczestników w wieku 16 – 18 lat. - Tematyka projektu była oparta o zagadnienia związane z prawami człowieka, promowaniem postawy tolerancji oraz przeciwdziałaniem dyskryminacji i rasizmowi. Formy i metody pracy były zbudowane w oparciu o zasady edukacji nieformalnej, co pozwoliło na pełny udział wszystkim jego uczestnikom – wyjaśnia Wojciech Ciesielkiewicz, prezes Fundacji Kopalnia Inicjatyw.

Dwa dni przed debatą z uczestnikami projektu na terenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Sławkowie spotkał się burmistrz miasta Rafał Adamczyk. Młodzież wzięła udział w specjalnie na tę okazję zorganizowanych marszach na orientację. Uczestnicy projektu uczestniczyli też w warsztatach teatralnych poświęconych prawom człowieka i zorganizowali happening w Katowicach.

 


foto: K. Kozieł

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop