lekkie zachmurzenie

9.37 °C, lekkie zachmurzenie

Zielone inwestycje

Maksym Pięta

Zielone inwestycje

Foto: Maksym Pięta
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

W ostatnich dniach w Sławkowie pojawiło się kolejne kilkadziesiąt nowych sadzonek roślin, spełniających europejskie standardy doboru materiału szkółkarskiego do nasadzeń.

Większość z nich to drzewa rodzimych gatunków – lipa, jesion wyniosły, czy grab. Nowy jesion wyniosły, o wysokości prawie 8 metrów pojawił się przy kapliczce Męki Pańskiej, gdzie zastąpił swojego poprzednika. U zbiegu ulic Borowej i Brzozowej, gdzie kilka miesięcy temu, dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców i przy wsparciu urzędu miasta powstał skwer zieleni, nasadzono ponad 20 drzew z gatunków lipa i grab. Kilkadziesiąt drzew z gatunków jesion i robinia akacjowa powróciło po prawie 30 latach na skwer przy kapliczce Św. Rozalii przy ulicy Wrocławskiej. Uzupełniono także nasadzenia na osiedlu PCK przy miejskim przedszkolu i na placu zabaw.

Urząd miasta zmieniając kilka lat temu politykę związaną z kształtowaniem przestrzeni miejskiej, a nade wszystko terenów zielonych, postawił w dużej mierze na wprowadzanie nowych nasadzeń zieleni. Zieleń w mieście, poprzez odpowiedni dobór gatunków, jej struktury czy przestrzennego rozmieszczenia jest obecnie kształtowana w taki sposób, aby spełniała wiele zadań, nie tylko produkowała tlen, ale i także wychwytywała z powietrza zanieczyszczenia, ograniczała hałas, ograniczała spływ wód powierzchniowych, poprawiała estetykę, czy na końcu stanowiła miejsce odpoczynku i przyczyniała się do wzrostu bioróżnorodności.

Jeszcze kilka lat temu niektórzy dziwili się, że wycinane są stare drzewa – niestety był to efekt wieloletnich zaniedbań związanych z utrzymaniem drzewostanu w mieście. Usunięto jednak tylko te drzewa, które zagrażały bezpieczeństwu publicznemu lub stwarzały zagrożenie w ruchu pieszym czy pojazdów. Dzięki determinacji urzędników, jak i temu, że działania te realizowane są w sposób systematyczny, wiele drzew udało się uratować. Prace pielęgnacyjne obecnie są już prowadzone na bieżąco, dzięki czemu z pewnością poprawiamy stan fitosanitarny drzew. W kilku przypadkach poprzez odpowiednie ukształtowanie korony drzew czy wykonanie specjalistycznych wiązań elastycznych poprawiliśmy statykę drzew i uchroniliśmy je przed wycinką, wydłużając ich życie z pewnością o kolejne długie lata. Na miejsce usuwanych drzew wprowadzane są nowe nasadzenia, praktycznie zawsze tych samych gatunków.

Dzięki realizowanemu od 4 lat programowi wprowadzania nowych nasadzeń zieleni, w Sławkowie pojawiło się już ponad 10 tysięcy nowych drzew i krzewów. W ostatnich dniach kolejne kilkadziesiąt pięknych sadzonek, spełniających już europejskie standardy doboru materiału szkółkarskiego do nasadzeń, pojawiło się w mieście. Większość z nich to drzewa rodzimych gatunków – lipa, jesion wyniosły, czy grab. Nowy jesion wyniosły, o wysokości prawie 8 metrów pojawił się przy kapliczce Męki Pańskiej, gdzie zastąpił swojego poprzednika. U zbiegu ulic Borowej i Brzozowej, gdzie kilka miesięcy temu, dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców i przy wsparciu urzędu miasta powstał skwer zieleni, nasadzono ponad 20 drzew z gatunków lipa i grab. Kilkadziesiąt drzew z gatunków jesion i robinia akacjowa powróciło po prawie 30 latach na skwer przy kapliczce Św. Rozalii przy ulicy Wrocławskiej. Uzupełniono także nasadzenia na osiedlu PCK przy miejskim przedszkolu i na placu zabaw.

Część z wykonywanych nasadzeń jest realizowanych w ramach tzw. nasadzeń zastępczych. Wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów może być bowiem uzależnione od zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów.

Świeżo posadzone sadzonki drzewek

Nasadzenia przy kapliczce na ulicy Wrocławskiej

Nowe nasadzenia

Nowe drzewo przy kapliczce przy ul. Wrocławskiejfoto: Maksym Pięta

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-