Zmarł honorowy obywatel Sławkowa

pixabay.com

Zmarł honorowy obywatel Sławkowa

Foto: pixabay.com
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Nie żyje profesor Feliks Kiryk, honorowy obywatel Sławkowa.

Feliks Kiryk zmarł 24 kwietnia w wieku 88 lat. Był autorem lub współautorem kilkuset prac naukowych. Specjalizował się w historii średniowiecza.

W 1974 r. pod jego redakcją ukazała się pierwsza monografia Sławkowa. Autor niezliczonej liczby prac dotyczących średniowiecza, przyjaciel miasta Sławkowa i jego mieszkańców. Feliks Kiryk ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie w 1956 r., a doktorat uzyskał w 1962 r. na podstawie dysertacji „Jakub z Dębna na tle wewnętrznej i zagranicznej polityki Kazimierza Jagiellończyka”. W latach 1993-1999 pełnił funkcję rektora Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Był przewodniczącym komitetu redakcyjnego Rocznika Sądeckiego oraz Rocznika Sanockiego. Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Został oznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Edukacji Narodowej. Otrzymał też tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Uniwersytetu Lwowskiego.

W 1974 r. pod redakcją profesora Feliksa Kiryka ukazała się pierwsza monografia „Sławków, praca zbiorowa”. Była to jedna z pierwszych publikacji zajmująca się całościowo przeszłością Sławkowa. W 2001 r. ukazała się kolejna, tym razem bardziej obszerna monografia „Dzieje Sławkowa”, wydana pod redakcją profesora Feliksa Kiryka. Znajdziemy w niej szczegółowo opisaną historię miasta oraz losy jego mieszkańców, informacje o kulturze, obyczajach, a także środowisku geograficznym. Ta 750 - stronicowa księga jest zbiorem szczegółowych informacji o mieście. Korzystają z niej mieszkańcy, uczniowie, studenci oraz wszyscy zainteresowani historią Sławkowa.

 Profesor Feliks Kiryk
Silar, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop