Zmarł ppor. Janusz Kwapisz

{[description]}

Zmarł ppor. Janusz Kwapisz

W piątek 25 sierpnia w wieku 72 lat zmarł ppor. Janusz Kwapisz, prezes zarządu Okręgu Śląskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Janusz Kwapisz był synem żołnierza Armii Krajowej, mieszkańcem Sławkowa, postacią niezwykle zasłużoną dla kultywowania tradycji patriotycznych i etosu AK. Był wielokrotnie nagradzany medalami: Pro Patria, Za Zasługi dla Obronności Kraju, „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK".

Zostanie zapamiętany jako wyjątkowo ciepły i serdeczny człowiek.

Uroczystości pogrzebowe śp. ppor. Janusza Kwapisza rozpoczną się we wtorek 29 sierpnia o godzinie 14:00 w kaplicy na cmentarzu w Sławkowie.


Na stronach katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej czytamy:

Janusz Kwapisz i Okręg Śląski ŚZŻAK współpracował z: Instytutem Pamięci Narodowej, policją śląska, Wojskowymi Komendami Uzupełnień, lokalnymi władzami samorządowymi miast woj. śląskiego, władzami województwa śląskiego, Związkiem Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Stowarzyszeniem Rodzin Katyńskich, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem ,,Rodzina Policyjna 1939 r.”, Zarządem Okręgowym Związku Inwalidów Wojennych R.P i Śląskim Kuratorium Oświaty.

Janusz Kwapisz podkreślał, że jednym z jego priorytetów była współpraca z młodzieżą szkół podstawowych i średnich w ramach Programu ,,Kontynuacja” ŚZŻAK. Za jego kadencji założono w szkołach woj. śląskiego 16 Szkolnych Klubów Historycznych Armii Krajowej,  14  w Sosnowcu i po jednym w Będzinie i Gliwicach. Prezes Janusz Kwapisz był członkiem Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach.


Janusz Kwapisz
fot: mat. prasowe

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop