Zmiana organizacji ruchu

{[description]}

Zmiana organizacji ruchu

Kilka dni temu w rejonie wyremontowanych ulic Kościelnej, Staropocztowej i Małego Rynku pojawiły się nowe znaki. Tym samym na kilku odcinkach zmieniła się organizacja ruchu. Wyjaśniamy, dlaczego tak się stało.

Remont infrastruktury drogowej prowadzony był w ramach projektu rewitalizacji zabytkowego centrum Sławkowa. Włączenie znajdujących się w centrum ulic do projektu nie było zadaniem łatwym, biorąc pod uwagę, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013 nie były to dla Unii Europejskiej inwestycje priorytetowe. Dlaczego? Ponieważ koszty budowy, remontu, przebudowy infrastruktury drogowej w projektach rewitalizacyjnych zostały dopuszczone tylko „dla dróg wewnętrznych, zlokalizowanych w całości na terenie rewitalizowanym, w przypadku gdy jest to element niezbędny i integralnie związany z realizacją projektu”.
Biorąc pod uwagę stan nawierzchni, a także położenie tych ciągów komunikacyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie rewitalizowanych obiektów (budynek przy Małym Rynku, budynek przy ul. Kościelnej 11 oraz park miejski), wpisane zostały one do wniosku o dofinansowanie złożonego w 2010 roku i zatwierdzone do realizacji przez władze województwa w 2013 roku.
Tak więc zgodnie z przepisami konkursu dotacyjnego, dofinansowanie w tym przypadku mogły uzyskać tylko drogi, dla których zadeklarowano „wyłączenie ulic dla ruchu pojazdów, za wyjątkiem mieszkańców, służb komunalnych i zaopatrzenia”. I stąd wprowadzone właśnie ograniczenia. Z kolei ul. Młyńska od skrzyżowania z ul. Browarną wzdłuż boisk Szkoły Podstawowej aż do budynku Miejskiego Ośrodka Kultury i rewitalizowanego budynku Młyńska 14 została ona zakwalifikowana do dofinansowania tylko dlatego, że „stanowi ślepo zakończony układ jezdny o długości nie przekraczającej 1 kilometra w osi drogi”.
Ograniczenia obowiązywać będą przez pięć lat i zgodnie z ustawionymi znakami nie dotyczą mieszkańców, służb komunalnych i zaopatrzenia. Wprowadzona zmiana organizacji ruchu nie ogranicza mieszkańcom dostępu do położonych przy przebudowanych ulicach obiektów. Ponadto w bliskim sąsiedztwie ulic o zmienionej organizacji ruchu usytuowane są parkingi (przy ul. Młyńskiej, Legionów Polskich i Kościelnej powstałe w ramach programu rewitalizacji). Warto również pamiętać, że bez wprowadzenia tych ograniczeń Sławków nie pozyskałby w ramach projektu rewitalizacji z Unii Europejskiej środków na remont tych dróg w kwocie prawie 3,77 mln zł. Dzięki temu, po dodaniu wkładu własnego, możliwa stała się realizacja inwestycji wartej 4,4 mln zł, z której mieszkańcy korzystać będą przez wiele kolejnych lat. Miasto, w ramach środków własnych, nie byłoby w stanie wygospodarować na ten cel tak ogromnej kwoty.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop