Zmiany w funkcjonowaniu straży miejskiej

Krzysztof Kozieł (arch)

Zmiany w funkcjonowaniu straży miejskiej

Foto: Krzysztof Kozieł (arch)
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Od lipca Straż Miejska w Sławkowie pracuje w mniejszym o dwa etaty, pięcioosobowym składzie. Zlikwidowane zostały bowiem nocne dyżury strażników. To efekt zmian, zapowiadanych w kwietniu przez władze miasta. Jej komendant przedstawił też sprawozdanie z dotychczasowych efektów działania systemu miejskiego monitoringu.

Działania te wynikają z analizy statystyk funkcjonowania straży miejskiej. Jak argumentują władze Sławkowa, w pierwszym kwartale 2018 roku interwencje na nocnej zmianie stanowiły zaledwie 5% wszystkich działań podejmowanych przez strażników. - W związku z tym, że na terenie Sławkowa funkcjonuje całodobowy komisariat policji, zmiana nie wpłynie na poziom bezpieczeństwa mieszkańców, a przyniesie wymierne oszczędności, które będzie można przeznaczyć na inne, istotne zadania – podkreśla burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

To nie pierwsza reorganizacja w tej kadencji. W straży miejskiej na koniec 2014 roku pracowało dziewięć osób. Na początku 2018 roku - siedem. Straż Miejska w Sławkowie została utworzona w 1990 roku. Wówczas na terenie Sławkowa funkcjonował jedynie posterunek policji z dziewięcioosobową obsadą kadrową. Od 2012 roku w ramach struktury organizacji terenowej powiatowej policji działa Komisariat Policji w Sławkowie, liczący obecnie piętnaście etatów.

Przypomnijmy. Do przyszłego roku wstrzymana została decyzja o likwidacji Straży Miejskiej w Sławkowie. Powodem tej decyzji była opinia komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach, który uznał, że może to wpłynąć na „poczucie bezpieczeństwa społeczności lokalnej”. Decyzją burmistrza Sławkowa w 2019 roku odbędą się konsultacje z mieszkańcami, które będą miały dla całej sprawy znaczenie rozstrzygające.
Komendant Straży Miejskiej w Sławkowie przedstawił też statystyki funkcjonowania systemu miejskiego monitoringu za 2017 rok. Dzięki systemowi kamer w ciągu dwunastu miesięcy ubiegłego roku ujawniono ponad 120 wykroczeń związanych z niewłaściwym parkowaniem samochodów, 3 rozboje, 15 przypadków zniszczenia mienia, 13 osób spożywających alkohol, 2 osoby nietrzeźwe, 5 przypadków palenia w piecach niedozwolonym opałem, 2 przypadki kradzieży pieniędzy i zdarzenie związane z zaginięciem osoby.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop