ZTM zmienia rozkład linii 634

Krzysztof Kozieł

ZTM zmienia rozkład linii 634

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Bez uzgodnienia z urzędem miasta i bez poinformowania mieszkańców – tak Zarząd Transportu Metropolitalnego zmienił rozkład jazdy autobusu nr 634, wycinając z części kursów trzy ostatnie przystanki.

Od kilku tygodni pasażerowie wyrzucani są przez kierowców na rynku, a pojazdy, kończąc tu bieg, tarasują wąskie jezdnie.

We wtorek 27 kwietnia na przystankach pojawiły się nowe rozkłady jazdy, a w nich niemiłe niespodzianki dla pasażerów. ZTM, jednostka organizacyjna Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odpowiedzialna za organizację transportu publicznego, postanowił skrócić w dni powszednie trasy dziesięciu z dziewiętnastu autobusów linii nr 634. Już od kilku tygodni zaskoczeni pasażerowie wypraszani są przez kierowców na rynku, a autobusy, zamiast obsługi trzech końcowych przystanków, zawracają do Dąbrowy Górniczej.

Taka praktyka oburza sławkowski magistrat, z którym ZTM zmian nie konsultował. – Władze miasta nie wyrażają zgody na zmianę rozkładu jazdy i omijanie przez część kursów linii 634 przystanków Sławków Olkuska, Sławków ZWM i pętla ZWM. Oczekujemy przywrócenia dotychczas obowiązującego rozkładu jazdy. Pasażerowie mają prawo domagać się realizacji kursów zgodnie z dotychczasowym rozkładem. Działalność ZTM finansowana jest ze składek gmin, czyli także przez mieszkańców Sławkowa – podkreśla zastępca burmistrza miasta Janusz Mróz.

Jako powód zmiany rozkładu przewoźnik podaje zbyt małe wymiary pętli na dotychczasowym ostatnim przystanku przy ZWM, a co za tym idzie, brak możliwości zawrócenia tam większymi autobusami. Co ciekawe, jeszcze w sierpniu 2020 roku ZTM przyjął ten przystanek do obsługi ruchu pasażerskiego i wprowadził go do rozkładu jazdy linii 634.

- ZTM i przewoźnik twierdzi, że konieczność wykorzystania większego taboru, a co za tym idzie brak możliwości zawrócenia na pętli dużym pojazdem wynika z analizy obłożenia poszczególnych kursów. My również przeprowadziliśmy własne analizy na odcinku Dąbrowa Górnicza – Sławków. Nie potwierdzają one, by puszczanie w trasę większych pojazdów było skorelowane z jakimiś szczególnymi spiętrzeniami liczby pasażerów. Podejrzewamy, że wyjaśnienie jest prostsze. Po prostu firma realizująca usługę na zlecenie ZTM nie posiada wystarczającej liczby mniejszych pojazdów, by obsłużyć linię 634 – argumentują władze Sławkowa.

Urząd miasta domaga się podjęcia przez Zarząd Transportu Metropolitalnego stanowczych działań w sprawie. - W piśmie do dyrektor ZTM Małgorzaty Gutowskiej zażądaliśmy natychmiastowego przywrócenia dotychczasowego rozkładu jazdy i realizowania usługi zgodnie z umową, jaką zawiera pasażer kupujący i kasujący bilet, czy w inny sposób płacący za przejazd – mówi zastępca burmistrza Janusz Mróz.

Zdjęcie przedstawia ulicę w rynku przy której stoi autobus. Autobus zasłania przejście dla pieszych. Obo autobusu jedzie samochód osobowy, którego kierowca nie może zauważyć skrajnej części przejścia dla pieszych.foto: Krzysztof Kozieł

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop