Kończą się prace przy zapasowym ujęciu wody

Maksym Pięta

Kończą się prace przy zapasowym ujęciu wody

Foto: Maksym Pięta
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Lada dzień zakończą się prace przy uruchamianiu zapasowego ujęcia wody dla miasta. Osadzona jest już specjalna, ważąca kilka ton komora. Zamontowane są też zasuwy i urządzenia pomiarowe. Kolejnym krokiem będzie próbne wpuszczenie do instalacji wody.

Zapasowe źródło zasilania powstaje we współpracy z olkuskimi wodociągami i ma zabezpieczyć w wodę pitną mieszkańców Sławkowa, dotychczas zaopatrywanego jedynie z ujęcia przy Okradzionowskiej. To nowe ujęcie zwiększy bezpieczeństwo odbiorców i pomoże w zapewnieniu niezakłóconego dostarczania wody dla mieszkańców. Wykonanie połączenia przygotuje również Sławków i Olkusz do wejścia w życie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i ciągłości dostaw wody, które zaczną obowiązywać w najbliższych latach.

- Po zabezpieczeniu w tym roku dodatkowego źródła zasilania w wodę pitną przystąpimy do działań związanych z dalszą poprawą jakości wody dostarczanej mieszkańcom przez MZWiK. Planujemy bowiem wyposażyć sławkowskie wodociągi w urządzenia służące zmiękczaniu wody. Zmniejszymy tym samym problem wysokiej twardości wody, która powoduje uciążliwości dla mieszkańców - wyjaśnia burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sławkowie poprawia również efektywność systemu gospodarowania dostarczaną mieszkańcom wodą. Od 2014 do 2017 roku o prawie 18% zmniejszone zostało również zużycie wody nieobjętej sprzedażą. Chodzi o wodę wykorzystywanych przez straż pożarną, wodę używaną do płukania instalacji i straty w nieszczelnej sieci. Te ostatnie ograniczone zostały przy okazji usuwania awarii. Od stycznia 2015 roku do czerwca 2018 roku MZWiK usunął ponad 50 usterek rurociągów głównych i 17 awarii przyłączy. Systematycznie wymieniana jest też sieć na jej najbardziej zniszczonych odcinkach. W sumie od 2015 roku położono ponad 800 metrów nowej sieci na ulicy Kościelnej, Małym Rynku, Piekarskiej, Biskupiej, Kwartowskiej i Staropocztowej.

 


foto: Maksym Pięta

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop