81 rocznica wybuchu wojny

Daria Hofler-Rak

81 rocznica wybuchu wojny

Foto: Daria Hofler-Rak
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Bombardowaniem Wielunia i ostrzałem Westerplatte z pancernika Schleswig-Holstein o 4:45 1 września 1939 r. rozpoczęła się agresja III Rzeszy na Polskę. Władze miasta oraz delegacje placówek oświatowych i organizacji kombatanckich uczciły 81 rocznicę wybuchu wojny złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych i pomordowanych w latach 1939-1945 mieszkańców Sławkowa.

Napaść na Polskę dała początek jednemu z najtragiczniejszych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości. W Sławkowie pierwszego dnia wojny niemieckie lotnictwo zbombardowało Fabrykę Braci Szajn.

"Początek II wojny światowej 1 września 1939 roku łączył się w rejonie przygranicznym z nalotami lotnictwa niemieckiego na cele naziemne, głównie dworce kolejowe. W Sławkowie bombardowano Fabrykę Braci Szajn, w której nie było jednak zniszczeń, gdyż zrzucone bomby nie wybuchły i zostały rozbrojone przez grupę pracowników, którą kierował Wacław Mecner. Sławków znalazł się na środkowym odcinku w rejonie działania Armii `Kraków`. Jeszcze 1 września 1939 roku wieczorem jej dowódca gen. Antoni Szylling otrzymał informację, że do swojej dyspozycji będzie miał dodatkowo 22 dywizję piechoty górskiej, która wyładowywała się na stacjach kolejowych w Dulowej i Trzebini, a przybyła z rejonu Przemyśla. Dywizja ta już w sobotę 2 września 1939 roku została skierowana w rejon Olkusza."

źródło: Stanisław Orłowski, W czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 roku,
w: W czasie drugiej wojny światowej, Dzieje Sławkowa, Kraków 2001, s. 403.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop