Będzie remont stacji kolejowej

Krzysztof Kozieł

Będzie remont stacji kolejowej

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

W kwietniu rozpoczną się prace remontowe na stacji Sławków. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały wartą 35 mln zł umowę, dzięki której wyremontowane zostaną perony, tory, sieć trakcyjna i rozjazdy. Prace niestety nie obejmą samego budynku dworca, który znajduje się we władaniu innej spółki kolejowej. A ta z remontem się nie spieszy.

Inwestycja zaplanowana na stacji Sławków jest częścią dużego projektu inwestycyjnego, obejmującego swoim zasięgiem linie kolejowe 62 i 660 na odcinku Tunel – Bukowno – Sosnowiec Południowy. – W ramach tych prac peron wyspowy zostanie zastąpiony przez dwa jednokrawędziowe, wyższe perony, które będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się i ułatwią podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Będą lepiej oświetlone i wyposażone w nowe ławki i oznakowania. Nagłośnienie oraz gabloty z rozkładami jazdy zapewnią dobrą informację o kursujących pociągach – informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.

To jednak nie wszystkie zmiany. Wymienione zostaną bowiem również tory i sieć trakcyjna. Przebudowa objąć ma aż dwanaście rozjazdów, most i przejazd kolejowo-drogowy w obrębie stacji. Same rozjazdy zyskają system elektrycznego ogrzewania, co zapewni sprawny ruch pociągów zimą. Dzięki nowej nastawni wyposażonej w komputerowe urządzenia sterowania ruchem zwiększyć ma się sprawność i poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. – Przebudowa stacji Sławków położonej na linii Sosnowiec Główny – Tunel podniesie komfort obsługi podróżnych oraz zapewni sprawny przewóz towarów. Wpłynie to pozytywnie na wzrost konkurencyjności transportu kolejowego – zapowiada Katarzyna Głowacka.

Inwestycja finansowana jest z budżetu państwa. Prace rozpoczną się w kwietniu, a zakończą w czwartym kwartale 2020 roku. Jak zapowiadają przedstawiciele PKP PLK, nie spowodują one utrudnień w ruchu kolejowym dla podróżnych korzystających ze stacji.

Niestety, na razie nie widać szans na gruntowny remont zrujnowanego budynku dworca w Sławkowie, o co w PKP SA zabiegają władze miasta. - Oczywiście każda inwestycja, dzięki której pasażerowie będą mogli podróżować w bardziej komfortowych warunkach, jest z punktu widzenia samorządu bardzo pożądana. Prace usprawnią też ruch pociągów osobowych i towarowych przejeżdżających przez Sławków. Żałuję, że kolej nie przeprowadzi remontu budynku dworca, który znajduje się w katastrofalnym stanie. Póki co nie zanosi się też na to, by PKP przekazało go miastu, o co od 2016 roku zabiegamy – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop