Chór CANTAMUS DOMINO

{[description]}

Chór CANTAMUS DOMINO

Chór Cantamus Domino powstał przy Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie w 2009 roku, zapełniając lukę w tej aktywności artystycznej na mapie kulturalnej miasta Sławków. Celem chóru jest propagowanie i upowszechnianie tradycyjnych pieśni chórowych, zarówno z repertuaru kościelnego, jak i patriotycznego, w tym lokalnych. Członkowie chóru wielokrotnie reprezentowali miasto na zewnątrz, a wydarzenia kulturalne organizowane z udziałem przyciągają dużą liczbę mieszkańców nie tylko miasta. Chór jest jedyną tego typu formacją artystyczną w Sławkowie. W 2011 roku większość członków chóru przystąpiło również do Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Miasta Sławków.

Stworzenie chóru działającego przy parafii narodziło się z inicjatywy miejscowych artystów. Od samego początku zakładano, że chór będzie pełnił rolę nie tylko barwnej oprawy uroczystości kościelnych, ale zacznie oddziaływać na życie kulturalne miasta. Nikt wówczas nie przypuszczał, że działalność chóru szybko wykroczy poza Sławków, region i granice kraju, stając się jedną z wizytówek miasta i integrując miejscową społeczność. Chór uczestniczy w najważniejszych dla miejscowej społeczności wydarzeniach. Rozwój działalności artystycznej Chóru najlepiej widać na przestrzeni lat. Chór powstał z inicjatywy Małgorzaty Kostki, znanej w Sławkowie i regionie instruktorki muzyki oraz byłego sławkowskiego wikariusza, ks. Marcina Kruszaka.

Działalność Chóru Cantamus Domino jest doskonałym przykładem połączenia przedstawicieli lokalnej społeczności w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest działalność w zakresie upowszechniania i popularyzacji kultury. W wydarzeniach organizowanych przez chór, lub tych, którym chór zapewnia oprawę muzyczną, bierze udział bardzo duża liczba mieszkańców miasta i najbliższych okolic. Ponadto chór, w składzie którego znajdują się przedstawiciele lokalnych społeczności, jest wielokrotnie wizytówką Sławkowa na zewnątrz, podczas organizowanych wydarzeń artystycznych w kraju i za granicą. Wydane, profesjonalne płyty z nagraniami są jednym z trwałych efektów jego działalności.

O chórze wielokrotnie pisała lokalna prasa, był on też przedmiotem zainteresowania telewizji. Wśród wybranych publikacji wymienić można:

http://www.chor-slawkow.pl/20111119.html,
http://www.parafiaslawkow.pl/index.php?mact=Gallery,m6e73e,default,1&m6e73edir=Odpust-2012%252F&m6e73ereturnid=21&page=21,
http://www.chor-slawkow.pl/20120501-1.pdf,
http://www.veslavkove.cz/spolecnost/napoleonske-dny-2012.aspx,
http://www.chor-slawkow.pl/20130127.pdf,
http://www.chor-slawkow.pl/20130201.pdf,
http://kanal99.pl/2013/04/slawkow-na-szlaku/,
http://www.powiat.bedzin.pl/aktualnosci/509-via-regia-w-slawkowie,
http://www.stowarzyszenie-slawkow.pl/dokumenty/nasze-miasto-slawkow-nr4.pdf,
http://www.powiat.bedzin.pl/aktualnosci/855-ksiadz-skarga-przemowil-do-mieszkancowslawkowa,
http://kanal99.pl/2013/11/kazania-sejmowe-w-slawkowie/,
http://bedzin.naszemiasto.pl/galeria/zdjecia/2069874,kazania-sejmowe-piotra-skargi-wslawkowie-zdjecia,galeria,7374942,id,t,tm,zid.html,
http://www.powiat.bedzin.pl/aktualnosci/356-www-art11,
http://www.powiat.bedzin.pl/aktualnosci/721-zaspiewali-na-ukrainie,
http://www.powiat.bedzin.pl/aktualnosci/1048-jubileuszowy-festiwal-za-nami.
Wiele publikacji ukazało się także drukiem, między innymi w Dzienniku Zachodnim (Tygodnik Powiatowy – Będzin).

Chór Cantamus Domino związany jest z parafią pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Sławkowie. Chórzyści nie dysponują zewnętrznymi środkami finansowymi. Nakłady konieczne do działalności chóru, a także działalność wydawniczą pozyskiwane są ze źródeł zewnętrznych (sponsoring, dotacje). Dzięki współpracy chóru ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Rozwoju Miasta Sławków udaje się wiele przedsięwzięć z sukcesem zrealizować. Przykładowo wydanie jednego tytułu CD chóru to koszt ok. 6.000 złotych bez uwzględnianiaspołecznej pracy członków chóru i stowarzyszenia oraz wolontariuszy.

Jednym z największych sukcesów chóru było zdobycie przez chór III miejsca w swojej kategorii na prestiżowym, Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie w 2014 roku. W tym samym roku chór otrzymał Nagrodę Starosty Będzińskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury, którą wyróżniani są szczególnie zasłużeni twórcy, artyści i animatorzy.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop