Dlaczego cała płyta rynku nie może być parkingiem?

{[description]}

Dlaczego cała płyta rynku nie może być parkingiem?

Wśród mieszkańców od lat pojawiają się pytania i sugestie, co zrobić, by w rynku było więcej miejsc parkingowych, a część samochodów nie parkowała tutaj długotrwale.

W ostatnim czasie dyskusja przybrała na sile z uwagi na intensyfikację działań Straży Miejskiej, która regularnie poucza, a później karze nieprawidłowo parkujących kierowców. Co ciekawe, wśród nieprawidłowo parkujących mieszkańcy Sławkowa stanowią zdecydowaną mniejszość. Najwięcej kierowców pochodzi z  powiatu olkuskiego i ościennych miejscowości. Statystki prowadzone przez Straż Miejska wskazują jednoznacznie, że w ostatnim kwartale 2021 roku prawie 70% kierowców łamiących przepisy pochodziło spoza Sławkowa. Odpowiadamy na najczęściej padające w dyskusji pytania.

Dlaczego w centrum Sławkowa nie będzie płatnego parkowania, które mogłoby rozwiązać wielogodzinne zostawianie aut na parkingach w rynku?

Ponieważ wprowadzenie strefy płatnego parkowania zmuszałoby mieszkańców do ponoszenia kosztów od momentu zaparkowania samochodu. Wprowadzenie bezpłatnej, pierwszej godziny w opinii nadzoru prawnego wojewody jest rozwiązaniem niedopuszczalnym z punktu widzenia przepisów prawa. Taka uchwała rady miejskiej zwalniająca z opłat za pierwszą, lub za pierwszą i drugą godzinę postoju zostałaby uchylona przez nadzór prawny wojewody, tak, jak stało się to już w innych miastach, np. Siewierzu.

Burmistrz Sławkowa i radni są przeciwni wprowadzaniu dodatkowych opłat dla mieszkańców i pobierania ich od pierwszej minuty zaparkowania auta.

Dlaczego na płycie rynku nie można zbudować lub wyznaczyć miejsc parkingowych?

Płyta rynku wraz z otoczeniem podlega ochronie konserwatorskiej ze względu na zabytkowy charakter układu urbanistycznego. Śląski wojewódzki konserwator zabytków z tych właśnie powodów nie wyraża zgody na organizację lub budowę dodatkowych miejsc parkingowych. Wręcz przeciwnie – oczekuje, że władze miasta stopniowo będą zmniejszać liczbę tych już istniejących, czego władze miasta - w związku z liczbą samochodów parkujących w centrum - nie planują robić.

Dlaczego Straż Miejska wręcza mandaty?

Funkcjonariusze Straży Miejskiej zobowiązani są do egzekwowania przepisów prawa i reagowania na łamanie kodeksu ruchu drogowego. Milczące przyzwolenie, by samochody parkowały na płycie rynku poza wyznaczonym do tego czasem czy w innych miejscach niezgodnie z przepisami, stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu czy pieszych doprowadziłoby do komunikacyjnego chaosu, szczególnie że zdecydowana większość wykroczeń dotyczy kierowców spoza Sławkowa.

Co miasto zamierza zrobić, aby zachęcić mieszkańców do parkowania przy ulicy Legionów Polskich?

W odległości zaledwie 150 metrów od centralnej części rynku, przy ulicy Legionów Polskich znajduje się duży i bezpłatny parking z 50 miejscami postojowymi. Tak zwany „parking górny” został wyremontowany przez miasto w 2017 r. W tych miejscach bez najmniejszego problemu można zostawić samochód wybierając się do centrum Sławkowa na zakupy czy w celu załatwienia innych spraw. Szczególnie, że problem parkowania na parkingach i wyznaczonych miejscach na rynku dotyczy w zasadzie tylko godzin 8-15. Na parkingu przy ulicy Legionów Polskich miejsca parkingowe dostępne są cały czas. Parking przy ulicy Legionów Polskich zostanie w najbliższym czasie dodatkowo oznakowany. Informacja o nim będzie publikowana w Kurierze Sławkowskim. Zostanie przygotowana także ulotka informująca o parkingu, która będzie kolportowana wśród kierowców.

Na zdjęciu widoczny parking z samochodami.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop