Do dzieci trafią ekologiczne książeczki

Krzysztof Kozieł

Do dzieci trafią ekologiczne książeczki

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

„O smogu - naszym wrogu” – to tytuł książeczki z zagadkami, która niebawem trafi do sławkowskich przedszkolaków i uczniów klas I – III szkół podstawowych.

Wydawnictwo w przystępny sposób uświadamia najmłodszym, czym jest zanieczyszczenie powietrza i jak można przyczynić się do jego ograniczania. Kolorowanki, rebusy, zagadki i krzyżówki opatrzone są informacjami o smogu i poradami, w jaki sposób z nim walczyć.

Wydawcą książeczki jest zawierciańskie Centrum Rozwoju Lokalnego. – Publikacja, którą wydaliśmy, powstała przy wydatnym, merytorycznym wsparciu i w partnerstwie z urzędem miasta w Sławkowie. Kolorowanki trafiają do gmin z różnych części Polski. Całkowity nakład przekroczył 20 tys. egzemplarzy – informuje Janusz Bieńkowski, prezes Centrum Rozwoju Lokalnego. Wydanie broszury wsparł urząd marszałkowski woj. śląskiego w ramach zadania publicznego.

Obok publikacji dla najmłodszych mieszkańców miasta, do Sławkowa trafią też ekologiczne poradniki. One również powstały dzięki merytorycznej współpracy sławkowskiego magistratu ze stowarzyszeniem z Zawiercia. – Publikacja traktuje o szeroko pojętej ochronie środowiska i ekologicznym sposobie życia. Opracowana jest w dwóch wariantach, dla młodszych i starszych dzieci. Będziemy rozdawać ją podczas Dnia Ziemi – mówi Maksym Pięta, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej urzędu w Sławkowie. Centrum Rozwoju Lokalnego na wydanie poradników pozyskało środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kolorowanki i poradniki to kolejny element akcji edukacyjnej, jaką prowadzi urząd miasta w Sławkowie. Jak przekonują władze, kampanie informacyjne skierowane do najmłodszych to najskuteczniejsza forma kształtowania dobrych nawyków i proekologicznych postaw. – Efekty tego typu działań nie pojawią się oczywiście z dnia na dzień. Mamy jednak nadzieję, że konsekwentnie prowadzone przyczynią się do zwiększenia świadomości ekologicznej, a tym samym pomogą nam w walce z negatywnymi zjawiskami. Mam tu na myśli między innymi ograniczenie skali niskiej emisji – podkreśla burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop