Kolejne nasadzenia

Maksym Pięta

Kolejne nasadzenia

Foto: Maksym Pięta
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Od czterech lat w Sławkowie sukcesywnie realizowany jest program wprowadzania nowych nasadzeń zieleni. Jest się czym chwalić, bowiem przez ten okres udało się już wprowadzić ponad 10 tysięcy nowych drzew i krzewów. Tylko w 2019 roku nasadzono już prawie tysiąc drzew i krzewów, a drugie tyle udało się przekazać mieszkańcom podczas Sławkowskiego Dnia Ziemi. To jednak nie koniec, bowiem do końca roku urzędnicy mają jeszcze plany na nowe tereny, gdzie można posadzić rośliny.

Ponad dwieście drzew udało się posadzić wzdłuż ścieżki rowerowej na odcinku od ulicy Okradzionowskiej w stronę ulicy Chwaliboskie. Drzewa, gdy dorosną, będą tworzyć tam wspaniałą wielogatunkową aleję.

Z pewnością każdy wjeżdżający do centrum miasta zauważył, że po obu stronach ulicy Legionów Polskich obsadzone zostały skarpy stanowiące pobocza drogi. Nasadzenia tworzą tam jałowce w kilku odmianach, które niebawem utworzą tam wspaniałą mozaikę zieleni. Uzupełnieniem dla nasadzeń jałowców są dosadzone w liczbie dziesięciu sztuk śliwy wiśniowe Pissardi, dzięki czemu już najbliższą wiosną na całej długości ulicy wszyscy będziemy mogli podziwiać te pięknie kwitnące drzewa.

Duże zmiany w zakresie zieleni urzędnicy wprowadzili także w obrębie osiedla PCK, gdzie również nasadzono kilkadziesiąt drzew, również z gatunku śliw wiśniowych Pissardi. To jednak nie koniec. Nowe drzewa pojawiły się także w rejonie ulicy Walcowni i w okolicach miejskiego przedszkola. W ramach nasadzeń, jak i prac związanych z utrzymaniem zieleni w mieście w obrębie Rynku wymieniono także kilka katalp (surmi).

Drzewa stanowić mają wartościowy i bezpieczny element krajobrazu miasta. Najważniejszą funkcją drzew, mającą bezpośredni wpływ na nasze życie, to produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla. Częściowo z procesem oddychania drzew wiąże się ich kolejna właściwość – szczególnie „przydatna” w miastach. Drzewa neutralizują zanieczyszczenia powietrza – mniejsze cząsteczki pochłaniają, większe osiadają na liściach i gałęziach. Dzięki temu potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%. Poza tym zmniejszają zanieczyszczenie tlenkiem węgla, tlenkami azotu, ozonu i szczególnie niebezpiecznymi wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi. Za te substancje odpowiadają samochody i tzw. niska emisja, czyli palenie w piecach węglem, koksem, czy odpadami. Im bliżej drogi znajdują się drzewa, tym ich możliwości oczyszczające większe – nawet do 9 razy większe w porównaniu do drzew oddalonych od ulic.

Drzewa mają także właściwości regulacyjne – obniżają temperaturę powietrza od 3 do ponad 8 stopni poprzez proces transpiracji, czyli odparowywania wody. Drzewa również pochłaniają wodę – przez liście i korzenie. Około 30% opadów nigdy nie spada na ziemię, bo zatrzymywane są na liściach i gałęziach oraz pniu drzewa. Kolejne do 30% opadów absorbują korzenie. To dlatego drzewa mają niebagatelne znaczenie w ochronie przed podtopieniami w czasie ulewnych deszczy.

Warto wspomnieć, że od początku roku w Sławkowie działa zespół do spraw zieleni, który zajmuje się pielęgnacją i utrzymaniem zieleni na terenach miejskich, a także utrzymaniem czystości i porządku. Dzięki temu udało się znacznie usprawnić prace związane z zielenią, a tym samym poprawić estetykę Sławkowa. Dla przykładu: park miejski, który dotychczas był koszony 2-3 razy w roku, w tym był koszony już 6 razy! Podobnie z plantami w Rynku, terenami przy placach zabaw czy na skwerach.

Bardzo dużo pracy pracownicy zieleni włożyli w udrożnienie i oczyszczenie ścieżki rowerowej. Podobne zabiegi związane z oczyszczaniem chodników i odsłanianiem krawężników obecnie realizowane są przy ulicy Legionów Polskich, gen. Hallera, czy niedawno na Fabrycznej.  Do gustu mieszkańcom przypadły również wprowadzone w tym roku nasadzenia kwiatów na latarniach ulicznych w obrębie Rynku. Na tym nie koniec, bo już teraz rodzą się plany na kolejne działania na najbliższe miesiące i przyszły rok.

 Drzewa nasadzone wzdłuż drogi

Sadzonki drzew nasadzone wzdłuż drogi na terenie zielonym

Sadzonki roślin przy asfaltowej drodze

Samochód z przyczepą, na której znajduje się sadzonka drzewa

Pracownicy dokonujący nasadzenia drzewa przy rynku

Na pierwszym planie sadzonki drzewa; w tle bloki osiedla PCK
Foto: M. Pięta

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop