Kontrola na Grońcu

archiwum

Kontrola na Grońcu

Foto: archiwum
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Niemal dwa miesiące trwała kontrola terenu terminali przeładunkowych w Sławkowie. Powołana przez głównego inspektora ochrony środowiska grupa urzędników z Warszawy, Opola, Katowic i Krakowa pojawiła się tam w związku z interwencjami mieszkańców i władz Sławkowa.

O sprawie pisaliśmy już kilkakrotnie. Problem dotyczy mieszkańców ulicy Groniec. Domy zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie terminali szerokiego toru toną w pyle. Koszmar zaczął się wraz z pierwszym transportem na teren zakładu węgla ze wschodu.

Czynności kontrolne trwały od 9 stycznia do 1 marca, a materiał jest aktualnie analizowany w Departamencie Inspekcji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak dowiedzieliśmy się, kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości w zakresie nieprzestrzegania norm hałasu i przepisów ochrony środowiska dotyczących emisji gazów i pyłów do powietrza. W sumie inspektorzy przeprowadzili trzy kontrole interwencyjne.

- Na terenie Euroterminala Sławków sp. z o.o. celem kontroli było przestrzeganie przepisów ochrony środowiska w zakresie emisji gazów i pyłów do powietrza. Stwierdzono niesporządzenie i niewprowadzenie do „Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji” raportów o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji za 2017 i 2018 r. oraz nieuregulowany stan formalnoprawny w zakresie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza z instalacji energetycznych – informuje Katarzyna Pirowska, naczelnik Wydziału Organizacyjnego Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Nieprawidłowości stwierdzono również w odniesieniu do sławkowskiego zakładu spółki LS Poland ze Zduńskiej Woli. – W ramach kontroli przeprowadzono pomiary emisji hałasu do środowiska, które wykazały przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu przenikającego do środowiska w godzinach 6 – 22 o wartość 3,3 dB – dodaje naczelniczka. Żadnych uchybień inspektorzy nie stwierdzili natomiast podczas kontroli Terminali Przeładunkowych Sławków – Medyka.

Wyniki kontroli są obecnie analizowane w Warszawie. Po opracowaniu zaleceń pokontrolnych spółki będą zobowiązane do ich wdrożenia. Nad ich realizacją czuwać ma między innymi Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop