Wkrótce ruszą remonty dróg

{[description]}

Wkrótce ruszą remonty dróg

Rozpoczęła się wiosna, a wraz z nią już niebawem ruszą prace na drogach. Remonty obejmą też mosty na ścieżce rowerowej.

W fazie przygotowania są postępowania przetargowe. Jak co roku będą dwa: jedno na łatanie ubytków i drugie – na kompleksowe remonty gminnych dróg, na które miasto zamierza przeznaczyć ponad 600 tys. zł. – W tym roku na prace drogowe przeznaczymy nieco mniejszą kwotę niż w 2018 roku, gdyż jako miasto przystępujemy do realizowania programu ogromnych inwestycji, wśród których jest między innymi termomodernizacja Miejskiego Ośrodka Kultury. Bowiem do pozyskanych dotacji unijnych musimy również zapewnić środki niezbędnego wkładu własnego – tłumaczy Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Wśród zaplanowanych zadań są też remonty dwóch obiektów mostowych. Nowe poszycie deskowe i legary zyska mostek na ścieżce rowerowej przy ulicy Walcownia. Miasto naprawi też drugą z przepraw, służącą rowerzystom i pieszych. Mowa o mostku nad Białą Przemszą przy Miejskim Ośrodku Kultury. Koszt tych prac oszacowano na 17 tys. zł. Znacznie więcej środków pochłonie remont mostu na ścieżce rowerowej nad ulicą Browarną. Odtworzone zostaną gzymsy i strefy podporowe, naprawiona izolacja i nawierzchnia, wypełnione ubytki i szczeliny. Do tego dojdą zabiegi pielęgnacyjne. Te prace kosztować mają około 100 tys. zł. Miasto nie przewiduje natomiast remontu przeprawy przez Białą Przemszę na Burkach. Ani obiekt, ani teren na którym jest zlokalizowany nie jest bowiem własnością miasta. O jego stanie miasto poinformowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Nadleśnictwo Chrzanów i Urząd Miasta w Bukownie.

Prace związane z łataniem dróg będą prowadzone również na powiatowych drogach, przebiegających przez Sławków. Środki na ten cel, w drodze corocznego porozumienia, przekazuje powiat. W tym roku będzie to nieco ponad 66,5 tys. zł. – Całkowity koszt remontu wszystkich powiatowych dróg w mieście oszacowany został na ponad 4 mln zł, co pokazuje rozdźwięk pomiędzy zapotrzebowaniem a środkami przekazywanymi przez starostwo. Dlatego w ciągu roku będziemy zabiegać o zwiększenie środków na remont dróg, których właścicielem jest powiat będziński – zapowiada Rafał Adamczyk.

W ostatnim czasie na części ulic w mieście prowadzone było mechaniczne czyszczenie. Po raz pierwszy prace miały tak szeroki zasięg. Objęte nimi zostało 7,5 km dróg gminnych i prawie 5 km powiatowych oraz 3,4 km chodników miejskich i 2,6 km chodników powiatowych. Ich wykonawcą była firma Alba z Dąbrowy Górniczej. Całość kosztowała 12,5 tys. zł.

Po kilku latach starań władz Sławkowa jest wreszcie realna szansa na projekt przebudowy ciągu powiatowych ulic Wrocławskiej, Piłsudskiego i Olkuskiej. W odpowiedzi na ostatnie pismo burmistrza Sławkowa Powiatowy Zarząd Dróg poinformował o zleceniu opracowania założeń projektowych do wykonania dokumentacji inwestycji.

Co więcej, Powiatowy Zarząd Dróg zlecił również opracowanie kosztorysów inwestorskich budowy chodnika przy ulicy Groniec oraz ulicach Kolejowej i Kołdaczka. One także są drogami powiatowymi.

Urząd miasta w Sławkowie zadeklarował, że wesprze powiat kwotą 75 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy Wrocławskiej, Piłsudskiego i Olkuskiej. Posłuży ona do ubiegania się o dofinansowanie prac z rządowego programu przebudowy dróg. Podobną kwotę przeznaczyć chce na dokumentację dotyczącą chodnika na Grońcu, a w przypadku chodnika na Kolejowej i Kołdaczka - 20 tys. zł. 

 foto: archiwum


Wykaz dróg przebiegających przez Sławków, które należą do powiatu będzińskiego:

 • Chwaliboskie,
 • Fabryczna,
 • Hrubieszowska,
 • Kolejowa,
 • Kołdaczka,
 • Niwa – Groniec,
 • Obrońców Westerplatte,
 • Okradzionowska,
 • Olkuska,
 • Piłsudskiego,
 • Walcownia,
 • Wrocławska.

 


 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop