Okrągły stół dla czystego powietrza

Krzysztof Kozieł

Okrągły stół dla czystego powietrza

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Ocena realizacji uchwały antysmogowej i programów ochrony środowiska w zagłębiowskich gminach była jednym z tematów IV Zagłębiowskiego Okrągłego Stołu dla Czystego Powietrza. Przedstawiciele samorządów, środowisk naukowych i instytucji zajmujących się ochroną środowiska 19 marca rozmawiali w Będzinie o tym, jak prowadzić działania ograniczające zanieczyszczenie powietrza.

Jednym z gości konferencji był minister Piotr Woźny, odpowiedzialny za realizację rządowego programu „Czyste powietrze”, a aktualnie zastępca przewodniczącego rady nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O zagrożeniach związanych z niską emisją i jej wpływem na zdrowie opowiadali między innymi przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu i Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania, jedynie połączenie działań samorządów i administracji centralnej może przynieść skutek w walce ze zjawiskiem smogu. Choć sytuacja poprawia się z roku na rok, tempo zmian jest wciąż zbyt wolne. Wśród wielu przyczyn podkreśla się niechęć mieszkańców do wymiany niesprawnych pieców węglowych na ogrzewanie gazowe i elektryczne, spowodowaną kosztami ich eksploatacji.

Ostatnim punktem konferencji był panel samorządowy z udziałem włodarzy Sosnowca, Będzina, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej i władz województwa śląskiego.

Organizatorem wydarzenia był Zagłębiowski Alarm Smogowy.

  

 

 

 

 

 
Foto: Krzysztof Kozieł

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop