Obywatele Ukrainy w Sławkowie

{[description]}

Obywatele Ukrainy w Sławkowie

Już ponad sto czterdzieści osób z ogarniętej wojną Ukrainy przebywa na terenie Sławkowa.

W piątek 11 marca do miasta przyjechała jedenastoosobowa grupa kobiet i dzieci, które mieszkać będą w przygotowanym przez miasto wspólnie ze strażakami miejscu w remizie OSP. W najbliższym czasie z pewnością przybędą tutaj kolejne osoby.

Ponad pięćdziesięciu obywateli Ukrainy przebywa też w miejskim budynku na Niwie, w którym powiat prowadzi Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Największa grupa, bo osiemdziesiąt osób, przyjęta została przez osoby prywatne – mieszkańców Sławkowa.

UWAGA! W nawiązaniu do pojawiających się pytań Urząd Miasta Sławkowa informuje, że nie ma możliwości przyjmowania do punktów zorganizowanych w remizie OSP i schronisku na Niwie osób poszukujących noclegów na własną rękę, bądź szukających miejsc zakwaterowania poprzez prywatnych mieszkańców Sławkowa. Miejsca utworzone w tych obiektach znajdują się w dyspozycji służb wojewódzkich i tylko z tego poziomu zarządzania mogą tu trafiać osoby szukające schronienia.

- Chcemy pomóc naszym gościom jak potrafimy najlepiej przetrwać ten trudny dla nich czas. Są to osoby w różnej kondycji psychicznej po tak traumatycznych przeżyciach, z jakimi musieli mierzyć się w ostatnim czasie. Ogromne wyrazy uznania należą się naszym mieszkańcom, którzy nie po raz pierwszy otworzyli swoje serca dla potrzebujących pomocy. Pamiętajmy, że w tych pierwszych dniach naszym gościom potrzebny jest również spokój, musimy to uszanować i dać im szansę wyciszyć emocje. Tworzymy w Sławkowie silną wspólnotę i wierzę, że wspólnie stworzymy naszym przyjaciołom bezpieczną przystań od wojennego dramatu – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Uciekający przed wojną często nie mają ze sobą praktycznie niczego poza rzeczami, w które są ubrani. Część z nich zabiera ze sobą zwierzęta, które są również mocno zestresowane sytuacją. W tej chwili w remizie OSP jest pies i kot, które przyjechały do Sławkowa z Ukrainy ze swoją właścicielką.

Z uwagi na to, że wśród osób przebywających w Sławkowie jest dużo dzieci i młodzieży, specjalną ofertę przygotowały miejskie jednostki organizacyjne. Na spotkanie integracyjne zaprasza między innymi Młodzieżowa Galeria „Za Sceną”. Wszystkie informacje dotyczące kwestii związanych z pobytem obywateli Ukrainy w Sławkowie publikowane są na stronie internetowej urzędu miasta również w języku ukraińskim.


W Sławkowie przybywa obywateli Ukrainy, głównie kobiet z dziećmi, które są przyjmowane przez sławkowskie rodziny. W związku z ich indywidualnymi potrzebami uruchomiona została specjalna strona, na której publikowane są o nich na bieżąco informacje. Więcej TUTAJ.

Trwa również podstawowa zbiórka pomocy rzeczowej, która jest wysyłana na Ukrainę do zaprzyjaźnionego ze Sławkowem miasta Turka. Ponadto częściowo dary rzeczowe wykorzystywane są także jako pomoc dla rodzin, które już są w Sławkowie. Więcej szczegółów TUTAJ.

Od 1 marca działa telefoniczne centrum pomocy uruchomione i prowadzone przez Urząd Miasta Sławkowa. Jego zadaniem jest gromadzenie i wymiana informacji dotyczących potrzeb i ofert pomocy dla obywateli Ukrainy, które znajdują się lub dotrą do Sławkowa. Jeśli chcesz pomóc w inny sposób: zakwaterowaniem lub innym wsparciem zadzwoń i zgłoś się do nas pod numerem telefonu: 517 326 304. Więcej szczegółów TUTAJ.

Na terenie Sławkowa organizowane są także specjalne zajęcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Więcej informacji TUTAJ.

W sławkowskich placówkach oświatowych została także stworzona dla dzieci obywateli Ukrainy przebywających w Sławkowie w wieku 7 – 18 lat możliwość korzystania z bezpłatnej nauki w szkole. Więcej informacji TUTAJ.

W sławkowskim ośrodku zdrowia dostępna jest także pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy. Więcej informacji TUTAJ.

Obok wsparcia dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie Sławkowa miasto organizuje także transporty pomocy humanitarnej, która trafia bezpośrednio do miasta Turka na Ukrainie. Do tej pory takie transporty były zorganizowane dwukrotnie i pomoc tą otrzymały rodziny, które przyjechały do Turki z terenów objętych wojną. Część tej pomocy została także przekazana z Turki do mieszkańców i żołnierzy walczących w rejonie Kijowa. Więcej informacji w bezpośredniej pomocy humanitarnej Sławkowa dla Ukrainy można przeczytać TUTAJ.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop