Piłkarskie święto w Sławkowie

{[description]}

Piłkarskie święto w Sławkowie

Burmistrz Sławkowa i UKS Sławków zapraszają w niedzielę 12 września na obchody stulecia piłki nożnej w mieście.

Na plakacie widoczna piłka nożna. Kolorystyka plakatu z dominacją koloru zielonego. Treść: Stulecie piłki nożnej w Sławkowie. 100 lat piłki nożnej Sławków. Towarzystwo Gimnastyczne

Obchodzone w tym roku stulecie piłki nożnej w Sławkowie to doskonała okazja, by przypomnieć wszystkie kluby piłkarskie działające dotychczas na terenie miasta.

W 1921 roku piłka nożna pojawiła się w Sławkowie. Założycielem i organizatorem sekcji piłki nożnej był prezes istniejącego w Sławkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Franciszek Kołpanowicz. Sekcja piłki nożnej nie miała wówczas skrystalizowanych form działania, nie istniał zarząd klubu. Drużyną opiekowali się działacze, do których należeli między innymi: Franciszek Kołpanowicz, drużynowy Stanisław Telesiński oraz Wiktor Marciniak. Sławkowska drużyna do 1937 roku rozgrywała mecze na przystosowanym do tego celu placu na Niwce, a od 1938 roku na nowo powstałym boisku na tzw. Jazach.

W czasie II wojny światowej gra w piłkę nożną była zakazana. W 1945 roku niezrzeszona młodzież grała w piłkę nożną na leśnej polanie na Walcowni. W 1946 r. sławkowska drużyna została zarejestrowana w Podokręgu Piłki Nożnej w Będzinie pod nazwą ZKS Przemsza Sławków. Mecze mistrzowskie klasy C rozgrywane były z drużynami z Poręby, Klimontowa, Zagórza, Strzemieszyc, Wolbromia i Bolesławia. W latach 1946-1948 funkcję prezesa klubu pełnił Robert Szeląg.

W roku 1949 przystąpiono do zmiany koryta rzeki Białej Przemszy. Boisko na „Jazach” zostało zlikwidowane. Rada Miejska przekazała teren pod boisko sportowe na ulicy Walcownia. Od tego momentu boisko ma nawierzchnię trawiastą o wymiarach 104 m x 64 m. W 1951 roku sławkowski klub zmienił nazwę i jako KS Stal Sławków rozgrywał swoje mecze do 1957 roku. 26 maja 1957 roku klub pod nową nazwą KS „Sławkowianka” uzyskał osobowość prawną. Sekretariat klubu znajdował się wówczas w budynku na ulicy Kościelnej 11. Pod koniec lat pięćdziesiątych KS „Sławkowianka” występował w klasie B Podokręgu Chrzanowskiego i rywalizował m.in. z Bukowianką, Górnikiem Sobieski, Stalą Wierbka, Świtem Krzeszowice, Tęczą Tenczynek i Przebojem Wolbrom. Drużyna rezerw sławkowskiego klubu występowała w klasie C w grupie olkuskiej.

W latach sześćdziesiątych klub funkcjonował pod nazwą KS Sławkowianka. Wyróżniającymi się zawodnikami sławkowskiego klubu byli wówczas Ryszard Tylec oraz Zbigniew Wąs. Ten drugi po odejściu ze Sławkowa grał w drużynie Zagłębia Sosnowiec, z którą zdobył wicemistrzostwo Polski w sezonie 63/64. W klubie występowali w tym okresie zawodnicy, którzy po skończeniu kariery pełnili funkcję trenerów (Stefan Bednarski, Kazimierz Lorek). 15 lutego 1972 roku klub ze Sławkowa zmienił nazwę na MZKS Victoria Sławków i działał w oparciu o Zakłady Wyrobów Metalowych. W 1973 roku sławkowska drużyna awansowała do klasy A.

Pod koniec lat siedemdziesiątych klub zajął I miejsce w województwie katowickim wśród małych klubów, biorąc pod uwagę aktywną działalność i otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 150.000 zł, którą w całości przeznaczono na budowę skromnego budynku klubowego, który służył zawodnikom aż do 2015 roku. Z kolei w roku 1985 obok magazynu GS „Samopomoc Chłopska” zbudowano nową płytę boiska. Projektantem i wykonawcą był między wiceprezes ds. sportowych Zygmunt Konopka, znakomity bramkarz, a latach późniejszych prezes honorowy MKS Sławków.

1 lipca 1986 roku następuje kolejna zmiana w sławkowskiej piłce nożnej. Klub wrócił do poprzedniej nazwy i od tej pory piłkarze występowali pod szyldem MZKS Sławkowianka. Sezon 85/86 był udany dla drużyny juniorów, która zajęła I miejsce w klasie A Podokręgu Olkusz. Na początku lat dziewięćdziesiątych Sławkowianka nadal występowała w rozgrywkach klasy A. Współpraca Sławkowa z czeskim imiennikiem – Slavkovem u Brna zaowocowała wyjazdami drużyny na zagraniczne obozy przygotowawcze. 24 czerwca 1995 roku decyzją Walnego Zgromadzenia klub zmienił formę prawną i nazwę na Miejski Klub Sportowy Sławków, stając się zupełnie samodzielnym klubem. Prezesem został Stanisław Ziętek.

13 listopada 1998 roku z inicjatywy klubu MKS Sławków powstał Uczniowski Klub Sportowy. Prezesem został Władysław Piwowarczyk, późniejszy wieloletni Prezes MKS Sławków. Celem powstania UKS-u Sławków było szkolenie najmłodszych adeptów piłki nożnej, aby w przyszłości mogli oni zasilić pierwszą drużynę MKS Sławków. UKS Sławków stanowił zaplecze sportowe dla starszych grup MKS-u W roku 2001, jubileuszu 80 - lecia piłki nożnej przyszedł czas na awans. Podopieczni Mariana Nogi ukończyli rozgrywki sezonu 00/01 na pierwszej pozycji z siedmiopunktową przewagą nad drugim w tabeli Górnikiem 09 Mysłowice, awansując do IV ligi. Sezon 2003/2004 przeszedł do historii sławkowskiej piłki. Sponsorzy, dobra organizacja sportowa, zaangażowanie zarządu i prezesa Bronisława Goraja pozwoliły osiągać bardzo dobre wyniki na boisku. Para napastników Szostak–Chodor strzeliła w sumie 31 bramek, czyli dokładnie połowę wszystkich strzelonych goli przez sławkowski zespół. Na finiszu rozgrywek MKS Sławków pozostawił za sobą tak znane zespoły jak Raków Częstochowa, czy GKS Tychy i zwyciężył w I grupie IV ligi. W barażach o III ligę sławkowianie zmierzyli się z drużyną GKS Jastrzębie. Dwie porażki: 0-1 u siebie i 0-3 w Jastrzębiu oznaczały, że do trzeciej ligi awansowali jastrzębianie. Sukces okazał się jednak początkiem pasma niepowodzeń. Zajęcie przedostatniego miejsca w IV lidze w sezonie 04/05 oznaczało spadek do niższej ligi.

Odejście kluczowych sponsorów klubu, problemy w zarządzie klubu spowodowały, że MKS Sławków nie przystąpił do rozgrywek ligi okręgowej i w efekcie sezon 05/06 rozpoczął w klasie B Podokręgu Sosnowiec. W kolejnych latach dzięki determinacji działaczy i sympatyków rozpoczął się proces odbudowywania klubu, drużyny seniorów oraz drużyn młodzieżowych przy wsparciu UKS Sławków. Prezesem klubu został Władysław Piwowarczyk i łączył tą funkcję z prezesem UKS Sławków. W trzech kolejnych sezonach rozgrywek klasy B sławkowski zespół zajmo wał miejsca – 3. (sezon 05/06), 6. (06/07) i ponownie 6. (07/08). W sezonie 2008/2009 zespół spisywał się bardzo dobrze. Dobra postawa naszych piłkarzy sprawiła, że po czterech sezonach gry na najniższym szczeblu rozgrywek przyszedł czas na upragniony awans. Sławkowscy piłkarze zakończyli sezon 08/09 na drugim miejscu w swojej grupie rozgrywkowej i z dorobkiem 60 punktów awansowali do klasy A.

W 2015 roku stowarzyszenia i kluby sportowe, w tym MKS Sławków i UKS Sławków przeniosły się do nowoczesnej siedziby przy ulicy Młyńskiej 14 a. Budynek został wyremontowany i przystosowany na potrzeby zawodników dzięki realizacji przez Urząd Miasta Sławków projektu unijnego „Rewitalizacja zabytkowego Centrum Miasta Sławkowa”. W 2018 r. w obliczu problemów organizacyjnych i finansowych klubu MKS Sławków, Urząd Miasta Sławków przejął również opiekę nad boiskiem głównym oraz boiskiem treningowym, które dzięki współpracy z rodzicami UKS Sławków przeszło modernizację.

W marcu 2018 r. w związku w problemami finansowymi i prawnymi Miejskiego Klubu Sportowego Sławków, wynikającymi z nieprawidłowości w wydatkowaniu i rozliczeniu dotacji miejskiej za rok 2017 przekazywanej przez miasto Sławków, zarząd klubu wycofał z rozgrywek ligowych wszystkie drużyny i grupy dziecięce. Determinacja części środowiska piłkarskiego, zawodników, członków i rodziców UKS Sławków przy wsparciu władz samorządowych Sławkowa pozwoliła doprowadzić do przeniesienia z MKS Sławków drużyn dziecięcych i młodzieżowych do Uczniowskiego Klubu Sportowego Sławków. W sezonie 2018/2019 UKS Sławków zgłosił do rozgrywek klasy B drużynę seniorów opartą głównie na zawodnikach mieszkających w Sławkowie, którzy w przeszłości występowali również w drużynach MKS Sławków.

Na podstawie kronik klubowych przygotował Janusz Mróz,
spiker meczowy i członek zarządu MKS Sławków w latach 2004-2005

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop