Remont studni na rynku

Krzysztof Kozieł

Remont studni na rynku

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

We wrześniu powinien ruszyć remont studni na sławkowskim rynku. W drugiej połowie lipca wojewódzki konserwator zabytków w Katowicach wydał pozwolenie na przeprowadzenie prac ratujących obiekt.

To, że studnia wymaga gruntownego remontu wyszło na jaw w ubiegłym roku, po przeprowadzonych na zlecenie urzędu miasta oględzinach. Obawy budził głównie stan podłogi, pod którą znajduje się otwór, sięgający 15 metrów w głąb z lustrem wody o głębokości około metra. Jak się okazało, jest ona w znacznym stopniu zniszczona z uwagi na działanie czynników biologicznych i zagrzybienie. Ze względów bezpieczeństwa teren musiał zostać więc ogrodzony, a dostęp do obiektu zamknięty.

- W związku z zabytkowym charakterem, procedura wykonywania dokumentacji, wszystkich uzgodnień i ubiegania się o konieczne pozwolenia niestety trwała długo. W połowie lipca otrzymaliśmy pozwolenie śląskiego konserwatora zabytków. Teraz czekamy już tylko na ostatnie uzgodnienia ze starostwem powiatowym – wyjaśnia Dagmara Lorek, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji UM Sławków.

W związku z bardzo złym stanem technicznym studni konieczne będzie jej odtworzenie z zachowaniem tych elementów, które będzie można ponownie wykorzystać. Powstanie między innymi nowy fundament, podest i obudowa włazu. Kosztorysowa wartość prac przekracza 40 tys. zł. Ostateczna kwota znana będzie po przeprowadzeniu postępowania ofertowego na początku września.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop