Stawki będą miały oświetlenie

Krzysztof Kozieł

Stawki będą miały oświetlenie

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Po wakacjach osiedle Stawki w Sławkowie zyska oświetlenie. Właśnie ruszyły prace przy inwestycji współfinansowanej ze specjalnego funduszu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W rejonie ulicy Stawki, Jaśminowej, Makowej, Konwaliowej, Storczyków, Słonecznikowej i Stokrotek zainstalowanych zostanie ponad siedemdziesiąt latarni.

Ekologiczne oświetlenie rozwiąże problem ciemności, z którymi zmagają się mieszkańcy tego rejonu Sławkowa. Zastosowanie oświetlenia ulicznego LED pozwoli znacznie zredukować koszty zużycia energii oraz eksploatacji lamp.

- Wartość prac przekracza pół miliona złotych. Środki pozyskaliśmy z Metropolitalnego Funduszu Solidarności GZM. Wkład własny miasta to piętnaście procent tej kwoty – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. - Realizacja inwestycji dotyczy budowy systemu oświetlenia dla całego osiedla, o którym mówi się w zasadzie od 2008 roku. Dzięki pozyskanym środkom z metropolii rozwiążemy ostatecznie bardzo istotny problem dla mieszkańców tej części Sławkowa.

To niejedyna inwestycja, jaka będzie w najbliższym czasie realizowana w Sławkowie dzięki środkom pozyskanym z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jeden z dofinansowanych projektów zakłada zagospodarowanie przestrzeni w otoczeniu zrewitalizowanego budynku przy Małym Rynku 9. Kolejny zmienić ma oblicze otoczenia ruin zamku biskupów krakowskich. Powstaną ciągi piesze, podesty i mała architektura. Czwarty z projektów ułatwi życie mieszkańcom i przedsiębiorcom, którzy będą chcieli w prosty sposób rozliczać swoje należności wobec urzędu miasta. Zakłada on udostępnienie przez urząd miasta nowego kanału komunikacji, skierowanego do mieszkańców i przedsiębiorców zainteresowanych dostępem do informacji o własnych zobowiązaniach wobec urzędu wraz z możliwością obsługi opłat za te zobowiązania online. Z funduszu solidarności skorzysta też Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Sławkowie, którego budynek jest własnością miasta. W ramach współfinansowanego przez metropolię projektu urząd miasta zaplanował jego przebudowę tak, by odpowiadał najnowszym standardom ochrony przeciwpożarowej.

Szacunkowa wartość całej dotacji pozyskanej przez Sławków z metropolii przekracza 1,3 mln zł.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop