Straciłeś dokumenty? Zastrzeż, nie ryzykuj!

{[description]}

Straciłeś dokumenty? Zastrzeż, nie ryzykuj!

Każdego dnia przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów w celu wyłudzenia kredytów, wynajmu nieruchomości czy popełnienia przestępstw podatkowych. Związek Banków Polskich przypomina, że skradzione lub zgubione dokumenty i karty płatnicze można w łatwy sposób zastrzec, by zminimalizować ryzyko posłużenia się nimi przez osoby trzecie.

Codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów w celu wyłudzenia kredytów, wynajęcia nieruchomości, czy na przykład dokonania przestępstw podatkowych. Według danych z najnowszego „Raportu o dokumentach – infoDOK” w III kwartale 2018 roku odnotowano aż 1,5 tys. prób wyłudzeń kredytów na sumę ponad 120,5 mln zł.

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

Po pierwsze, należy zastrzec je w banku – najlepiej swoim. Jeśli ktoś nie ma rachunku bankowego powinien zrobić to w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenie od wszystkich. Lista banków znajduje się na stronie internetowej www.DokumentyZastrzezone.pl). Co najważniejsze, wystarczy zgłosić zastrzeżenie w jednym banku, aby dane automatycznie trafiły do Centralnej Bazy Danych, a następnie zostaną rozesłane do wszystkich banków, operatorów sieci komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z systemu zastrzegania dokumentów.

Po drugie, jeśli dokumenty zostały skradzione, należy zgłosić się do najbliższej jednostki policji.

Ostatnim krokiem jest powiadomienie gminy lub placówki konsularnej w celu wyrobienia nowego dokumentu.

Należy pamiętać, by dokumenty zastrzegać niezależnie od tego, czy przyczyną ich utraty była kradzież czy zagubienie. Należy reagować jak najszybciej. Najważniejszymi dokumentami do zastrzeżenia są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy i karta pobytu.

Jak działa system zastrzegania kart?

System zastrzegania kart to narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie zagubionych bądź skradzionych kart płatniczych. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: +48 828 828 828, by zastrzec swoją kartę.

Usługa jest możliwa z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Jedynym ponoszonym przez posiadacza karty kosztem jest cena połączenia, zgodna z tabelą opłat operatora.

Więcej informacji na temat zgłaszania zagubionych lub skradzionych dokumentów znajduje się na stronie internetowej http://dokumentyzastrzezone.pl/. Z poradami dotyczącymi zastrzegania kart płatniczych można zapoznać się na stronie: http://www.zastrzegampl/.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop