Szlaki w Sławkowie

Szlaki turystyczne

Przez teren Sławkowa i okolic przebiegają cztery szlaki turystyczne piesze, sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi i pozwalające na organizację wycieczek turystycznych pieszych oraz rowerowych. Najdłuższy z nich - żółty, o długości 62 km, nazywany jest też Szlakiem Pustynnym. Nie przebiega on jednak przez centrum miasta, obejmuje jedynie południowe jego części.

Dwa inne szlaki: czerwony i niebieski biegną przez centrum Sławkowa i pozwalają na podziwianie walorów miasta i zwiedzanie jego zabytków. Najkrótszy szlak liczy tylko 3,5 km i ma charakter łącznikowy pomiędzy szlakiem czerwonym i żółtym.

Szlak czerwony - dł. około 33 km, zwany w przewodnikach Szlakiem Szwajcarii Zagłębiowskiej:
trasa: Zawiercie - Józefów - Centuria - Hutki Kanki - Chechło - Błędów - Okradzionów- Chwaliboskie - Sławków Rynek.

Szlak niebieski - dł. około 29 km, zwany w części Szlakiem Powstańców 1863 r., okrężny z Olkusza do Bukowna:
trasa: Olkusz - Pomorzany - Hutki - Laski- Kuźniczka Nowa - Krzykawka - Sławków- Niwa - Burki - Knieje - Zalew "Sosina" - Bór Biskupi - Diabla Góra - Bukowno.

Szlak żółty - dł. około 62 km, zwany w niektórych przewodnikach Szlakiem Pustynnym:
trasa: Maczki - Stare Maczki - Sławków Burki - Ryszka - Przymiarki - Bukowno - Starczynów- Olkusz - Rabsztyn - Jaroszowiec - Golczowice - Ryczów.

Szlak czarny - dł. około 3,5 km:
trasa: Sławków-Przymiarki, ma charakter łącznikowy pomiędzy szlakiem czerwonym a szlakiem żółtym.

Sławków jest również bardzo dobrze skomunikowany nie tylko z Sosnowcem, Dąbrową Górniczą i Olkuszem, ale także z Krakowem i terenami Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Do miasta można dostać się komunikacją autobusową, kolejową i samochodem, dzięki położeniu przy drodze krajowej nr 94.

Via Regia, zwana Drogą Królewską
Warto też wspomnieć, że przez teren Sławkowa przebiega jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych Starego Kontynentu – jest to droga św. Jakuba (Via Regia). Szlak ten od wielu stuleci prowadzi pielgrzymów do Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii – miejsca, w którym znajduje się grób św. Jakuba Starszego Apostoła. Charakterystycznym symbolem szlaku jest pielgrzymia muszla. Nawiązuje ona do muszli, zbieranych przez pielgrzymów.
Szlak św. Jakuba na terenie Sławkowa przebiega wzdłuż szlaków pieszych: czarnego, niebieskiego i żółtego, ulicami Kabania, Gołębią, Kościelną, Rynek, Świętojańską, Krzywda, Obrońców Westerplatte, Kolejową, Zagródki i dalej przez Niwę, Burki i Piernikarkę, którą opuszcza miasto i kieruje się w stronę Maczek w Sosnowcu.
Dotychczas muszlą św. Jakuba oznaczone zostało kilka obiektów na terenie miasta: kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, kaplica św. Jakuba, Szkolne Schronisko Młodzieżowe na Niwie oraz Dział Kultury Dawnej Miejskiego Ośrodka Kultury.

Ścieżka rowerowa