Upały szkodzą również zwierzętom!

OTOZ Animals

Upały szkodzą również zwierzętom!

Foto: OTOZ Animals
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

W Polsce mamy falę upałów. Temperatury miejscami przekraczają 30°C w cieniu. Próbujemy sobie z nimi poradzić na wiele sposobów. Pijemy chłodne napoje, zakładamy przewiewne stroje, włączamy klimatyzację... Niestety w przypadku zwierząt, a w szczególności psów, nie jest to takie proste.

Nie posiadają one tak jak ludzie gruczołów potowych, które odpowiadają za termoregulację, co ogranicza ich naturalną zdolność chłodzenia organizmu. W trakcie upalnych dni powinniśmy pomagać zwierzętom uporać się z wysokimi temperaturami. Podstawową zasadą jest zapewnienie im nieograniczonego dostępu do świeżej i chłodnej wody pitnej. Wodę należy regularnie wymieniać na świeżą. Należy unikać spacerów podczas największych upałów, najlepszą porą na spacer jest poranek lub wieczór. Trzeba unikać rozgrzanej asfaltowej nawierzchni, ponieważ pies może sobie odparzyć opuszki łap. Warto również w tym miejscu wspomnieć o kagańcu. Jeśli tylko jest to możliwe, trzeba zdjąć psu kaganiec, ponieważ jego konstrukcja uniemożliwia psu chłodzenie się (charakterystyczne "ziajanie") czyli oraz picie wody.

Bezwzględnie trzeba przestrzegać zasady dotyczącej zostawiania zwierząt w samochodzie. Temperatura w aucie pozostawionym na słońcu rośnie bardzo szybko. Lekko otwarte okna niestety nie pomagają. Pamiętajmy, że w razie konieczności, gdy widzimy zwierzę zamknięte w samochodzie podczas upału i możemy zakładać, że zagraża to jego życiu, to mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających jego uwolnienie. Jednak zanim to zrobimy, trzeba się zorientować, czy właściciela nie ma gdzieś w pobliżu. Jeżeli nie uda się go odnaleźć, można zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 997. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy istnieje szansa, żeby w jakikolwiek sposób dostać się do wnętrza samochodu. W przypadku braku takiej możliwości, ratowanie życia zwierzęcia jest stanem tzw. wyższej konieczności (Art. 26 § 1. Kodeksu karnego) i upoważnia do wybicia szyby w samochodzie. Warto także wykonać dokumentację zdjęciową bądź nagrać filmik ze zdarzenia, który w razie jakichkolwiek wątpliwości będzie stanowił materiał dowodowy.

Jeśli chcemy pomóc dzikim zwierzętom, które odwiedzają nasz ogród, możemy w zacienionym miejscu wystawić miskę z wodą, aby miały do niej swobodny dostęp. W przypadku ptaków wystarczy płaskie naczynie, do którego wlejemy wodę. Można położyć w nim kamień, co ułatwi dostęp ptakom do wody.

 źródło: OTOZ Animals

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop