W trosce o czyste powietrze

mat. prasowe

W trosce o czyste powietrze

Foto: mat. prasowe
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

„Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku” – to nazwa akcji społecznej prowadzonej od kilku lat przez Fundację PlasticEurope Polska, której celem jest przypominanie o szkodliwości spalania odpadów w piecach, przydomowych kotłowniach i na wolnym powietrzu.

W tym sezonie zimowym kampania prowadzona jest dwuetapowo, jej druga odsłona ruszyła w styczniu 2021. Na monitorach w autobusach, tramwajach i kolejach dojazdowych w różnych regionach Polski, m.in. we Wrocławiu, Łodzi, Białymstoku, Poznaniu oraz w aglomeracji Górnego Śląska emitowany jest krótki animowany spot, w prosty sposób ilustrujący hasło kampanii.

Problem złej jakości powietrza w Polsce, szczególnie dotkliwy w okresie jesienno-zimowym, od dłuższego czasu obecny jest w świadomości publicznej. Ostatni przykład mieliśmy kilka dni temu, kiedy to Polska ponownie stała się „czerwoną wyspą” na mapie Europy pokazującej miasta, w których znacznie przekroczono poziomy dopuszczalnego zanieczyszczenia powietrza. Naukowcy i lekarze zgadzają się, że zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza zawieszonymi pyłami (mierzonymi jako PM2,5 i PM10) są ważną przyczyną przedwczesnej śmierci spowodowanej złą jakością powietrza. Na większości terytorium Polski za zanieczyszczenie powietrza odpowiada w głównej mierze tzw. niska emisja, czyli emisje z pojazdów oraz emisje z domowych palenisk i kotłowni, będące wynikiem spalania złej jakości opału czy niestety spalania odpadów.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej PlasticsEurope - stowarzyszenia reprezentującego producentów tworzyw sztucznych działających w Europie - KLIKNIJ.

źródło: informacja prasowa organizatora

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop