Złote Gody – czyli 50 rocznica podpisania Traktatu Rzymskiego

{[description]}

Złote Gody – czyli 50 rocznica podpisania Traktatu Rzymskiego

Europejskie spotkanie młodych w roku jubileuszowym.

W dniach 19–22 października 2006 r. dziesięcioosobowa grupa sławkowskiej młodzieży pod opieką Rafała Adamczyka, kierownika Referatu Rozwoju Miasta UM Sławków uczestniczyła w I Europejskim Spotkaniu Młodzieży w Sémaphore–Cébazat we Francji na zaproszenie Komitetu Współpracy Zagranicznej regionu PUY–DE–DOME oraz naszego miasta partnerskiego Messeix.

Międzynarodowe spotkanie młodzieży zostało zorganizowane z okazji przypadającego w tym roku 50–lecia podpisania Traktatu Rzymskiego, który stał się podstawą Unii Europejskiej. 

Każdy z uczestników przed wyjazdem na konferencje wypełniał ankietę w celu wykazania się znajomością zagadnień poruszanych na spotkaniu. Ankieta została podzielona na trzy części. Pierwsza część dotyczyła osobistej prezentacji uczestnika. W drugiej części, sprawdzana była wiedza z zakresu instytucji europejskich, Traktatu Rzymskiego oraz innych zagadnień związanych z Unią Europejską. Ostatnia część ankiety poświęcona była współpracy zagranicznej naszego miasta i zaangażowania w niej różnych grup społecznych.

Konferencję otworzyła wystawa, na której można było podziwiać wizerunki kilkudziesięciu miast, niemal z każdego państwa Unii Europejskiej, których reprezentanci wzięli udział w tym spotkaniu. Także sławkowska młodzież stanęła na wysokości tego jakże europejskiego zadania i przygotowała prezentację naszego Miasta, na której fotografiach można było podziwiać najciekawsze zakątki oraz sławkowskie zabytki takie jak: kościół, austerię, ruiny zamku, Ratusz, cmentarz żydowski, studnię oraz browar.

Celem spotkania było zachęcenie młodych ludzi do refleksji nad rolą Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, który pomimo upływu czasu oraz modyfikacji i uzupełnień wprowadzanych przez późniejsze traktaty, jest wciąż podstawą systemu prawnego oraz systemu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej. Wystąpienia i wypowiedzi eurodeputowanych uczestniczących w tej konferencji zmuszały do głębszej refleksji na temat tego, co dla każdego człowieka oznacza we współczesnym świecie pojęcie – Europejczyk. 

W dalszej części spotkania przeprowadzona została dyskusja pomiędzy ludźmi, który w roku 1957 liczyli 20 lat, a młodzieżą, która obecnie wchodzi w ten wiek, polegająca na obustronnej wymianie doświadczeń, spostrzeżeń na temat tego jak Traktat Rzymski wpłynął na ich życie, jakie były i są nadal jego skutki oraz w jakich kierunkach powinna dalej rozwijać się współpraca międzynarodowa.

W trakcie trwania wspólnej dyskusji uczestnicy zmagali się z quizem dotyczącym znajomości tematyki europejskiej, najważniejszych instytucji oraz osobistości mających istotne znaczenie dla procesu integracji europejskiej. Wyniki quizu poznaliśmy następnego dnia, gdzie również zostały nagrodzone najlepsze prace.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się od przedstawienia 15 doświadczeń młodych ludzi w zakresie mobilności na europejskim rynku pracy. Po prezentacji każdy uczestnik spotkania otrzymał upominek od Komitetu Współpracy Zagranicznej regionu PUY–DE–DOME oraz miasta partnerskiego Messeix. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy mieli okazje obejrzeć prezentację filmową dotyczącą historii wulkanu – Découverte du Volcan. Dodatkowo w nowoczesnym kompleksie muzealno–dydaktycznym uczestnicy mogli przeżyć na symulatorze zjawisko trzęsienia ziemi.

Po dwóch dniach pełnych atrakcji sławkowska młodzież pożegnała się z członkami Komitetu Współpracy Zagranicznej, którzy przez cały czas trwania konferencji sprawowali pieczę nad prawidłowym jej przebiegiem, dziękując im za wspólnie spędzony czas oraz zaproszenie na I Europejskie Spotkanie Młodzieży.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop